Krajowy Rejestr Dłużników (KRD)- jak kogoś umieścić w Rejestrze?

Większość ludzi na pewno nie chciałaby znaleźć się w tym rejestrze i zadaje pytania jak usunąć swoje dane z Krajowego Rejestru Dłużników, jednak czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, w jaki sposób można kogoś tam wpisać? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie zwięźle i w miarę klarownie. 

Według informacji zawartych na oficjalnej stronie Krajowego Rejestru Dłużników, każdy z nas, konsumentów, może dopisać do listy dłużników osobę, która wobec nam ma jakiś dług, a cała sytuację możemy udokumentować „na papierze”. Mówiąc inaczej, musimy posiadać spisaną umowę na przykład pożyczki, a następnie uzyskać wyrok sądu z klauzulą natychmiastowego wykonania, może to być także nakaz sądu. Ponadto wcześniej musimy poinformować naszego dłużnika o tym, że jeśli nie spłaci zadłużenia w określonym terminie (minimum 30 dni) to zostanie wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników. Poinformować o tym naszego dłużnika najlepiej listem z potwierdzeniem odbioru, abyśmy mieli dowód na to, że informacja taka została odebrana przez dłużnika. Jeśli nasz dłużnik nie zareaguje, możemy wpisać go na listę dzięki specjalnie utworzonemu do tego serwisowi - Serwis Ochrony Konsumenta. Wystarczy założyć tam konto i postępować zgodnie ze wskazówkami.

Podsumujmy więc, by wpisać kogoś na listę dłużników musimy:

  • posiadać NAKAZ ZAPŁATY lub WYROK SĄDU z klauzulą natychmiastowej wykonalności.
  • jako wierzyciel musimy poinformować naszego dłużnika o ostatecznym terminie spłaty (30 dni) i zamiarze wpisania go do KRD w przypadku braku reakcji (najlepiej taką informację wysłać listem z potwierdzeniem odbioru – polecony).
  • w przypadku braku reakcji – zakładamy konto w Serwisie Ochrony Konsumenta i dalej postępujemy według wskazówek podanych w tymże serwisie.

Należy także pamiętać o tym, że dług powinien:

  • wynosić 200 PLN brutto w przypadku osób – w przypadku firm co najmniej 500 PLN brutto.
  • być nieuregulowany przez 60 dni od pierwotnej daty spłaty zawartej w umowie.

Warto wspomnieć, że każdy z nas może wpisać swojego dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników dopiero od 14 czerwca 2010 roku, kiedy to w życie weszły nowe przepisy. Z tej możliwości korzysta naprawdę wiele osób, przede wszystkim dlatego, że jest to skuteczna metoda odzyskania swoich pieniędzy. Z informacji podawanych na stronie internetowej KRD możemy dowiedzieć się, że 58% dłużników zwróciło swój dług jeszcze przed wpisaniem ich do rejestru (po wysłaniu informacji o takim zamiarze). Kolejne 27% dłużników oddaje swój dług już w zaledwie kilka miesięcy od momentu dopisania ich do Krajowego Rejestru Dłużników, który skutecznie może uprzykrzyć życie standardowemu Kowalskiemu. Jeśli jesteśmy w KRD, możemy zapomnieć o jakiejkolwiek pożyczce z banku, jakichkolwiek zakupach na raty i wielu innych rzeczach.

Mamy nadzieję, że artykuł rozjaśnił Ci temat wpisania kogoś do KRD.

Zapraszamy do dyskusji na naszym forum!

Jak wpisać kogoś do KRD?

(adm)

 

Październik 13, 2013 · admin · No Comments
Tags: , ,  · Posted in: Porady

Leave a Reply