Karencja w spłacie kredytu.

Dość duża część społeczeństwa w naszym kraju nie jest świadoma i nie zna podstawowych pojęć dotyczących produktów finansowych, w szczególności jeśli chodzi o kredyty, czy to gotówkowe, czy mieszkaniowe, czy też samochodowe. Jednym z takich pojęć jest karencja w spłacie kredytu. Co to jest, z czym to się je i jaka jest książkowa definicja pojęcia karencja? Dowiesz się tego z dalszej części tego artykułu.

Karencja – podstawowa definicja.

Definicja karencji w kredytach to zawieszenie spłaty części kapitałowej raty, przy czym trzeba pamiętać, że odsetki nadal muszą być spłacane. Nie oznacza to także tego, że nie będziemy musieli spłacić części kapitałowej rat, które zostały objęte karencją, zostaną one rozłożone na kolejne raty, które przyjdzie nam spłacać.

Istnieje także termin wakacje kredytowe. W tym przypadku kredytobiorca nie będzie musiał spłacać całości raty, czyli kapitału i odsetek.

Czy warto korzystać z karencji lub wakacji kredytowych?

Przede wszystkim, żeby skorzystać z tego rodzaju „ulg” najpierw kredytobiorca będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek do banku, o przyznanie karencji lub wakacji kredytowych. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku możemy cieszyć się tymczasowo z niższych rat lub ich braku. Jednak potem wchodzi nam na głowę jeszcze jeden problem, którym jest spłacenie zaległych pieniędzy z rat. Banki stosują dwa możliwe rozwiązania w takiej sytuacji:

  • pierwsze z nich to wydłużenie okresu kredytowania, czyli na przykład w przypadku trzech miesięcy karencji, czas kredytowania przedłuża się o trzy miesiące. Generuje to dodatkowo kolejne odsetki w przedłużonych trzech miesiącach.
  • drugie rozwiązanie polega na zwiększeniu wysokości części rat, by wyrównać zaległości w spłacie kapitału, może to dość niekorzystnie wpłynąć na nasz portfel jeśli kredyt był wzięty w granicach naszych finansowych możliwości.

Tak więc czy warto skorzystać z karencji lub wakacji kredytowych mają kredyt gotówkowy? Kwestia jest do przemyślenia, czy jest to konieczne i czy w późniejszym czasie nie popsuje to nam domowych finansów.

Październik 27, 2014 · admin · No Comments
Tags: ,  · Posted in: Banki, Porady

Leave a Reply