Raty 0% – prawda to czy mit?

Dosłownie wszędzie spotkamy reklamy marketów ze sprzętem elektronicznym. „Kup nowy telewizor”, „Kup nową lodówkę, wypełnimy ją puszkami coca coli” „Kup nowy komputer z ratami 0%”. Reklamy o cudownych ratach „zero procent” zalewają nas dosłownie z każdej strony, nie tylko jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny. Jednak czy Raty 0% to prawda, czy może tani chwyt reklamowy, który sprytnie maskuje dodatkowe koszta związane z ową formą ratalną? Dowiemy się tego z dalszej części artykułu.

Gdzie jest haczyk?

Pierwsza i chyba najbardziej oczywista sprawa to taka, że bank nigdy nie udzieli nikomu kredytu samemu na tym nie zarabiając, to oczywiste, że jeśli ktoś prowadzi działalność gospodarczą, to świadcząc pewne usługi czy wytwarzając pewne dobra, będzie chciał na tym zarobić, żeby się utrzymać i mieć coś przy okazji dla siebie, na rozwój czy inne wydatki. Podobnie jest z bankami, aczkolwiek, trzeba w tym miejscu powiedzieć, że raty 0% to prawda, jednak wszelkiego rodzaju koszta są ukryte w innych miejscach, niż tylko w oprocentowaniu kredytu (tudzież rat).

 Gdzie są ukryte koszta w ratach 0%?

Oczywiście, raty 0% ratami 0%, jednak warto się przyjrzeć, gdzie najczęściej banki ukrywają dodatkowe koszta, na których zarabiają, udzielając tego rodzaju kredytów. Banki udzielając kredytu z ratami 0% poprzez markety ze sprzętem elektronicznym czy poprzez innego rodzaju sklepy mogą zyskać w następujące sposoby:

  • przede wszystkim prowizja pobierana przez bank za udzielenie rat
  • po drugie opłaty przygotowawcze (chociażby rozpatrzenie wniosku)
  • po trzecie dodatkowe ubezpieczenia (na przykład od utraty pracy), które nie zawsze są obowiązkowe jednak jesteśmy na nie usilnie namawiani

Czy warto skorzystać z rat 0%?

Przed podjęciem decyzji o zakupie na raty warto poszukać najkorzystniejszej oferty sprzętu, która ma raty 0% bez żadnych dodatkowych opłat lub z minimalnym ich udziałem. Warto też zapamiętać, że jeśli nie mamy powodu do obaw to pomimo usilnego namawiania sprzedawcy, że ubezpieczenie na prawdę nam się przyda, grzecznie odmówić i skorzystać z rat 0% bez ubezpieczenia. Mimo wszystko, raty 0% to nadal korzystniejsza oferta niż zwykła oferta rat na przeróżny sprzęt.

Masz pytania? Wątpliwości? Zapraszamy do dyskusji na nasze kredytowe forum.

Październik 28, 2014 · admin · No Comments
Tags: , ,  · Posted in: Banki, Porady

Leave a Reply