Frank szwajcarski znowu straszy kredytobiorców.

Obecnie frank szwajcarski jest najdroższy. Tak wysokiego kursu nie miał praktycznie od 40 lat. Wszystko przez decyzję centralnego banku Szwajcarii, który zdecydował, że przestaje bronić kursu franka względem Euro. Na chwilę obecną kurs waha się pomiędzy 4.10 PLN, a 4.15 PLN.

Najgorzej rzecz jasna będą mieli Ci, którzy spłacają kredyty hipoteczne zaciągnięte we frankach. Gdy kurs tej waluty rośnie, to niestety kredytobiorcy mają problem, spłacają raty kredytu, ale zadłużenie nie maleje, wręcz rośnie. Szacuje się, że obecnie kredyt we frankach szwajcarskich ma około 600 tysięcy Polaków.

Co mają zrobić w obecnej sytuacji osoby, które mają zaciągnięty kredyt hipoteczny we frankach? Przede wszystkim nie panikować i podejmować jedynie świadome i przemyślane decyzje, bez udziału negatywnych emocji.

1.Zachowaj spokój.

Rynki finansowe mają to do siebie, że wszystko zmienia się w nich jak na karuzeli. Jeden raz coś rośnie, drugi raz coś spada. Nie ma większego sensu nadmiernie się przejmować wykresami, trzeba odczekać swoje, aż sytuacja się ustabilizuje. Dopiero gdy sytuacja się uspokoi można pomyśleć o przewalutowaniu kredytu.

2. Spróbuj spłaty we frankach.

Zawsze możemy spróbować spłacać bezpośrednio we frankach. Ile kantorów tyle kursów. Zawsze możemy wyszukać ten, w którym będzie najlepszy dla nas kurs i tym samym oszczędzić trochę pieniędzy.

3. Negocjacje z bankiem.

Jeśli masz problemy ze spłatą kredytu, czym prędzej udaj się do banku celem renegocjacji warunków swojego kredytu we frankach. Bank może obniżyć część kapitałową raty naszego kredytu ze względu na podjęte wczoraj decyzje Banku Centralnego Szwajcarii.

4. Pozwij bank.

Jeśli uważasz i masz niezbite dowody na to, że bank wprowadził Cie w błąd i nie poinformował odpowiednio o ewentualnym ryzyku zaciągania kredytu w obcej walucie. Odpowiednie, niepodważalne dowody pozwolą Ci wygrać sprawę.

Miejmy nadzieję, że frank szwajcarski w najbliższym czasie ustabilizuje się na nieco niższym poziomie, a kredytobiorcy będą spali spokojnie.

Pozdrawiam.

Styczeń 16, 2015 · admin · No Comments
Tags: , ,  · Posted in: Informacje

Leave a Reply