kredytowe-forum.pl

Szukanie zaawansowane  
+ kredytowe-forum.pl » Ogólny dział » Windykacja / Komornik
 Czy komornik może zająć emeryturę?

Autor Wątek: Czy komornik może zająć emeryturę?  (Przeczytany 160 razy)

tidimel

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 32
Czy komornik może zająć emeryturę?
« dnia: Kwiecień 08, 2023, 08:16:07 am »

Czy na chwilę obecną komornik może zająć emeyturę w roku 2023?
Zapisane

Bywalec

  • Newbie
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Czy komornik może zająć emeryturę?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 08, 2023, 08:17:54 am »

Tak, komornik może zająć emeryturę, ale istnieją pewne ograniczenia i zasady, których musi przestrzegać. Komornik może zająć część emerytury, która przekracza minimalne wynagrodzenie za pracę. Oznacza to, że jeśli emerytura jest niższa niż minimalne wynagrodzenie za pracę, komornik nie może jej zająć.

Ponadto, istnieją pewne rodzaje emerytur, które są chronione przed zajęciem przez komornika. Należą do nich m.in. emerytury pomostowe, emerytury mundurowe, emerytury rolnicze oraz emerytury dla osób poszkodowanych w wyniku stanu wojennego.

Warto również zaznaczyć, że komornik nie może zająć całej emerytury. Zgodnie z prawem, emerytura musi zapewniać emerytowi minimum egzystencji, czyli tzw. minimum socjalne. Minimalne wynagrodzenie emerytalne to 80% wartości tego świadczenia.

Ostatecznie, istnieją pewne sytuacje, w których emerytura nie może być zajęta przez komornika, np. jeśli emeryt jest osobą niezdolną do pracy w rozumieniu prawa pracy, a zajęcie emerytury spowodowałoby brak środków na utrzymanie tej osoby i jej rodziny.
Zapisane
+ kredytowe-forum.pl » Ogólny dział » Windykacja / Komornik
 Czy komornik może zająć emeryturę?