Ubezpieczenie OC samochodu, to ubezpieczenie, które musi posiadać KAŻDY samochód zarejestrowany w naszym kraju i poruszający się po publicznych drogach. Ubezpieczenie to chroni osoby oraz mienie, które może zostać poszkodowane w zdarzeniu drogowym, spowodowanym przez ubezpieczony pojazd. Niejednokrotnie szkody wyrządzone przez taki pojazd, są liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego musi mieć wykupione takie ubezpieczenie OC. Jak jednak wybrać odpowiednie ubezpieczenie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia OC? Poniżej przedstawiamy kilka typowych pytań, które pojawiają się w głowach osób, które muszą podjąć decyzję co do wyboru konkretnego ubezpieczyciela.
Czy wybór najniższej ceny ubezpieczenia OC jest dobrym pomysłem?
Najczęściej obieraną strategią przez większość właścicieli pojazdów mechanicznych objętych obowiązkowym ubezpieczeniem OC jest wybór najtańszej możliwej oferty ubezpieczenia. Sumy ubezpieczenia odgórnie są ustalone przez odpowiednie urzędy i akty prawne (między innymi o UFG, czyli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny). Co może pójść nie tak, jeśli wybierzesz najtańszą opcję? Czy istnieją jakieś ryzyka, która mogą przysporzyć Ci problemów, po tym jak wybierzesz najtańsze ubezpieczenie OC?
Owszem. Pomimo tego, że zakres ubezpieczenia OC jest regulowany ustawą z dnia 22 maja 2003. Najniższa cena takiego ubezpieczenia to zazwyczaj gołe ubezpieczenie OC, bez żadnych dodatkowy ubezpieczeń typu NNW, czy ubezpieczeń szyb. W razie szkody możemy również spotkać się z problemami z wypłaceniem odszkodowania, ponieważ ubezpieczyciel, może próbować wykorzystać każdy dostępny kruczek w swoich zapisach OWU (czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia). W OWU ubezpieczyciele zazwyczaj zapisują tak zwane „Wyłączenia Odpowiedzialności”, a więc sytuacje, w których mogą odmówić wypłacenia nam, czy poszkodowanemu odpowiedniej kwoty.
Czy warto wybrać nieco droższe ubezpieczenie OC?
Jeśli wybierzesz droższe ubezpieczenie OC, to zazwyczaj możesz liczyć na dodatkowe korzyści, takie, jak chociażby ubezpieczenie szyb czy opon, ubezpieczenie NNW, a nawet ubezpieczenie Assitance w różnych wariantach. Pamiętaj, że wybór zależy od Ciebie i od tego, czego to Ty tak naprawdę potrzebujesz od swojego ubezpieczyciela. Zależy Ci na ubezpieczeniu szyb? Potrzebujesz dodatkowego ubezpieczenia Assistance? Jeśli odpowiednio porównasz wszystkie dostępne ubezpieczenia, na pewno znajdziesz takie, które będzie odpowiadało Ci cenowo, jak również swoim zakresem ubezpieczenia.
Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego ubezpieczyciela do ubezpieczenia OC?
Istnieje kilka zagadnień, które warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy wybrać najtańszego ubezpieczyciela dla swojego pojazdy mechanicznego. Wymieniamy je poniżej.
Opinie to podstawowy wyznacznik i ocena towarzystwa ubezpieczeniowego.
Jeśli szukasz najlepszej oferty ubezpieczenia OC, nigdy nie bierz pod uwagę jedynie ceny za takie ubezpieczenie. Minimum, jakie dodatkowo powinieneś wykonać, to sprawdzenie opinii o takim ubezpieczycielu. W dzisiejszych czasach każdy z nas może w bardzo łatwy sposób zweryfikować praktycznie każdą firmę. Sprawdzić opinie o ubezpieczycielu nie jest trudno, możesz skorzystać również ze specjalnych stron internetowych, które takie opinie zbierają.
Pamiętaj jednak o tym, że człowiek sfrustrowany i niezadowolony jest bardziej skłonny do tego, by wystawić negatywną opinię.
Likwidacja szkody oraz obsługa posprzedażowa ubezpieczyciela.
Nie ma co do tego wątpliwości, że niskie ceny produktu, czy usługi, są głównym wyznacznikiem tego, czy ktoś wybierze daną ofertę, czy nie. Jednak w przypadku takich produktów jak obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu, ważne również jest to, jak w późniejszy sposób prowadzona jest obsługa posprzedażowa. Niezwykle istotne będzie również to, w jaki sposób jest likwidowana ewentualna szkoda.
Problematyczne wypełnianie dokumentów, zawiłości i ilość dokumentów do wypełnienia. Te aspekty mogą skutecznie zniechęcić do ponownego wykupienia ubezpieczenia w tym samym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Zniechęcać do zakupu może również fakt, realnego ryzyka konieczności pojawienia się na rozprawach sądowych, w przypadku gdy wiemy, że ubezpieczyciel jest dość kłótliwy.
Szybkość działania ubezpieczyciela w przypadku szkody z ubezpieczenia OC.
W czasie poszukiwania odpowiedniego ubezpieczyciela, który ubezpieczy Twoje auto, koniecznie zwróć uwagę również na to, jak szybko ubezpieczyciel załatwia rozliczenie szkody. Zazwyczaj czas, jaki daje sobie ubezpieczyciel na wypłacenie odszkodowania, jest długi. Standardowo jest to trzydzieści dni. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wypłaci Ci takie odszkodowanie znacznie szybciej.
Jeśli szybciej dostaniesz pieniądze na swoje konto, szybciej będziesz mógł naprawić swój samochód. Oczywiście jeśli wybrałeś opcję wypłaty gotówki. Zawsze istnieje możliwość odstawienia samochodu do warsztatu i wykonanie tak zwanej naprawy bezgotówkowej.
Sprawdź, czy ubezpieczyciel przystąpił do programu BLS.
Proces zgłaszania szkód standardowo polega na tym, że zgłaszamy swoje roszczenie właśnie do tego ubezpieczyciela, w którym ubezpieczony jest sprawca. Bezpośrednia Likwidacja Szkód pozwala na zgłoszenie szkody do swojego ubezpieczyciela. Ten z kolei będzie załatwiał wszystkie sprawy z ubezpieczycielem sprawcy.
Wybierz mądrze ubezpieczenie OC Twojego samochodu.
Pamiętaj, że najtańsza opcja nie jest zawsze najlepszym rozwiązaniem, dlatego też zawsze sprawdź więcej ofert niż tylko ta jedna, najtańsza. Płacąc najmniej, możesz mieć później problemy z odpowiednią likwidacją szkody, a często może zdarzyć się tak, że będziesz wzywany do sądu w celu złożenia odpowiednich wyjaśnień w sprawie. Nieco droższe ubezpieczenie OC może również dać Ci inne korzyści. W niskiej cenie możesz dostać także dodatkowe ubezpieczenia. Warto więc jest skorzystać z oferty zaufanego i doświadczonego towarzystwa ubezpieczeniowego. Sprawdź również, czy dane towarzystwo ubezpieczeniowe oferuje rozłożenie płatności składki na raty.
Podziel się z nami swoją opinią. Zostaw komentarz pod typ wpisem. Masz pytania? Pisz śmiało! Możesz również wejść na nasze kredytowe forum, gdzie zadasz zupełnie inne pytania!