Inflacja to słowo, które zna każdy, kto choć raz spotkał się z pieniądzem czy ogólnie pojętą ekonomią. Na pewnie nie raz słyszeliście tę nazwę w radiu czy telewizji. Najczęściej określenie te łączone jest z dodatkowym wyrazem, a mianowicie „rosnąca inflacja”. To w wyniku tego zjawiska, ceny w sklepach spożywczych, na stacjach benzynowych czy w lokalach usługowych rosną. Mówiąc krótko — inflacja sprawia, że siła nabywcza pieniędzy, które posiadasz, jest coraz niższa. Sprawia to, że z roku na rok możesz po prostu kupić coraz mniej, za te same pieniądze.
W tym artykule przyjrzyjmy się podstawowym definicjom towarzyszącym zjawisku inflacji, a także wspólnie zastanowimy się nad tym, czy istnieją skuteczne sposoby na to, by zapobiec utracie wartości pieniądza. Dowiesz się także tego, w jaki sposób można zarządzać swoim budżetem domowym w czasie rosnącej inflacji, w taki sposób, by nie stracić płynności finansowej.
Co to jest inflacja? Jak inflacja wpływa na nasze finanse osobiste?
Na sam początek trzeba podać oczywiście poprawną definicję samego zjawiska, jakim jest inflacja. Sprawdzimy także, jaki ma wpływ to zjawisko na nasze koszty życia, a także, dlaczego warto obserwować, w jakim kierunku ona zmierza.
Co to inflacja?
Inflacja to proces zmiany cen praktycznie w całej gospodarce danego kraju, czy regionu. Mierzy się ją na podstawie statystyki, a także wskaźników cen. Inflacja to nic innego jak średnie zmiany w cenach dóbr konsumpcyjnych towarów oraz usług, które są konsumowane przez typowe gospodarstwo.
W celach wyliczenia inflacji bierze się pod uwagę tak zwany koszyk dóbr przeciętnego mieszkańca. Jakie to dobra? Między innymi żywność, paliwo, energia, odzież i inne podstawowe produkty życia codziennego. Inflację możemy podzielić na różne rodzaje, jednak do tego tematu wrócimy w innym artykule.
Jak inflacja wpływa na koszty życia?
Nie odkryjemy Ameryki, jeśli napiszemy, że inflacja wpływa bezpośrednio na nasz budżet domowy. Wzrost cen za podstawowe towary i usługi sprawia, że ponosimy większe koszty, a co za tym idzie, musimy miesięcznie wydawać na utrzymanie. Wiadome jest to, że nasze zarobki, szczególnie na etacie, nie rosną wprost proporcjonalnie do wraz z inflacją.
Żeby zobrazować to lepiej, podamy prosty przykład. Inflacja wzrasta o 5%, co znaczy, że wszystko dookoła drożeje o 5%. Jeśli więc wcześniej płaciliśmy za proste zakupy spożywcze 500 złotych, to aktualnie będzie to 525 złotych.
Jeśli więc ceny ciągle rosną, a nasze zarobki stoją w miejscu, to niestety objawia się to tym, że musimy coraz bardziej oszczędzać. Zmniejszenie kosztów życia to zmniejszenie poziomu jakości życia.
Innym przykładem są oszczędności. Jeśli mamy odłożone pieniądze na koncie oszczędnościowym, a ich oprocentowanie nie nadąża za inflacją — to zwyczajnie tracimy. Pieniądze odłożone na lokacie czy „oszczędnościówce” tracą swoją wartość.
Czy warto obserwować inflację?
Niestety pojęcie budżetu domowego, a także jego mądre planowanie, to pojęcie, które zna nie wielu z nas. Zapewne moglibyśmy wyciągnąć statystyki, badania czy sondaże, które pokazują, jak bardzo ubodzy jesteśmy pod tym względem. Wielu Polaków i Polek żyje po prostu z dnia na dzień, nie dbając o to, by odkładać pieniądze, tworzyć poduszkę finansową. Tak więc brak planowania budżetu domowego biorąc pod uwagę inflację, nie jest tutaj żadnym zaskoczeniem.
Dlaczego więc warto monitorować to, na jakim obecnie poziomie jest inflacja? Chociażby po to, by móc wiedzieć, na co możemy sobie pozwolić. Świadome planowanie swojego budżetu domowego to podstawa. Wiedząc, co może nas czekać, wiemy, na co możemy sobie pozwolić. W innym przypadku może dojść do nieoczekiwanego zaskoczenia. Znajomość inflacji może w znacznym stopniu pomóc planować nam codzienne wydatki, inwestycje, oszczędności, czy inne długoterminowe plany.
Świadome decyzje dotyczące oszczędzania, inwestowania, a także codziennych wydatków mogą pomóc w uniknięciu sytuacji, gdzie nasze pieniądze będą traciły na wartości.
Jak zarządzać swoim budżetem w czasie inflacji?
Jeśli masz świadomość, czym jest inflacja i jak może wpływać na Twój budżet domowy, to już jesteś o krok do przodu, przed większością Polaków. Niestety jest to dość brutalne, ale prawdziwe stwierdzenie. Teraz przyszła pora na to, by poznać jedne z wielu rozwiązań, które pomogą zabezpieczyć Twój budżet przed „niszczycielską” mocą rosnącej inflacji.
Określ priorytety w swoich wydatkach.
Jeśli zauważasz, że inflacja drastycznie wzrasta, powinieneś odpowiednie wcześnie pomyśleć o optymalizacji priorytetów swoich wydatków. Polega to przede wszystkim na dogłębnej analizie codziennych wydatków, a także wprowadzeniu priorytetów.
Musisz koniecznie sprawdzić, które wydatki są niezbędne, które wydatki możesz zminimalizować, a z których nawet totalnie zrezygnować. Standardowymi wydatkami będą takie kategorie jak żywność, opłaty za mieszkanie w tym energia, paliwo czy również opieka zdrowotna. To jedne z najbardziej podstawowych wydatków w życiu każdego z nas. Nie można praktycznie w żaden sposób zrezygnować z takich wydatków.
Kolejnym krokiem będzie stworzenie listy ważnych i mniej ważnych wydatków. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrezygnować z wydatków, które nie są niezbędne do życia i zachowania odpowiedniego poziomu bytu.
Taka lista pozwoli nam zidentyfikować zbędne wydatki między innymi na rozrywkę, różnego rodzaju subskrypcje (na przykład serwisów VOD), jedzenie na mieście czy inne imprezy. Nawet tak prosta rzecz jak robienie zakupów może pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy w trudnych czasach, gdy inflacja zaczyna wzrastać. Kupowania na zapas i wydawanie większej ilości pieniędzy nie ma najmniejszego sensu. Niektóre produkty spożywcze mogą się przeterminować, więc bieżące zakupy, w celu zaspokojenia bieżących potrzeb są jak najbardziej na miejscu.
Zacznij oszczędzać na codziennych wydatkach.
Codzienne potrzeby, takie jak posiłki, transport i inne, są niezbędne do codziennego funkcjonowania. Rosnąca inflacja sprawia, że nasze codzienne wydatki wzrastają.
W celu zmniejszenia kosztów, na przykład energii elektrycznej, warto pomyśleć o odłączeniu zbędnych urządzeń elektrycznych, których zwyczajnie używamy raz na jakiś czas. Odpowiednia optymalizacja zużycia wody też jest ważna, nie codziennie przecież musimy leżeć w wannie pełnej wody, warto zastanowić się nad wzięciem szybkiego prysznica.
Dodatkowym rozwiązaniem jest planowanie posiłków z wyprzedzeniem. Korzystanie z programów lojalnościowych, a także wszelkich promocji w sklepach spożywczych to bardzo dobre rozwiązanie w celu zmniejszenia kosztów życia codziennego.
Żyjemy w czasach, gdzie praktycznie każda dziedzina życia posiada swoją własną dedykowaną aplikację, czy to na komputer, czy na telefon. Warto pomyśleć o zainstalowaniu aplikacji, która pomoże śledzić nam codzienne wydatki, a także uzyskane oszczędności. Obecnie w Polsce działa kilka aplikacji, dzięki którym w bardzo promocyjnych cenach możemy zakupić żywność, która i tak by się zmarnowała. Zastanów się nad skorzystaniem z takiego rozwiązania.
Regularna kontrola, korygowanie wydatków to klucz do zwiększania oszczędności. Codziennie sprawdzaj, na jakim poziomie oszczędności aktualnie jesteś.
Kontrola wydatków to klucz do zwiększania oszczędności.
Pilnuj swoich oszczędności.
Wspominaliśmy wcześniej, że pieniądze trzymane na kontach oszczędnościowych czy lokatach, nie lubią inflacji. W szczególności jeśli rosnąca inflacja powoli przeradza się w hiperinflację.
Dlatego też w obliczu inflacji należy zwrócić uwagę na to, jaką wartość mają aktualnie nasze zgromadzone oszczędności. Najmniej korzystne w czasie inflacji są konta oszczędnościowe, które są po prostu nisko oprocentowane.
Dlatego też warto zastanowić się nad przeniesieniem takich pieniędzy na nieco bardziej agresywne produkty inwestycyjne. Fundusze inwestycyjne, aktywa twarde (złoto), obligacje. Istnieje wiele możliwości, w przypadku gdy masz więcej oszczędności, warto inwestować w nieruchomości. Nie pozwól, by oszczędności, które odkładałeś przez lata, zjadła szybko rosnąca inflacja.
Dlaczego edukacja finansowa jest tak ważna?
Za czasów młodości na pewno nie raz słyszeliście powiedzenie „Nauka to potęgi klucz”. Nasza edukacja jako ludzi nie kończy się na technikum, szkole ponadgimnazjalnej czy na studiach. Powinniśmy się uczyć i rozwijać cały czas. Podobnie jest z finansami osobistymi.
Jaki jest fundament stabilności finansowej?
To oczywiście nic innego jak edukacja finansowa, w szczególności, kiedy obserwujemy takie zjawiska jak rosnąca inflacja. Dzięki edukacji finansowej będziesz mógł ocenić, czy dany produkt finansowy jest bezpieczny. Sprawdzisz również, czy dana inwestycja jest opłacalna, a także jaka ma stopę zwrotu. Zrozumiesz, jak możesz oszczędzać, jak planować budżet, a także jak na bieżąco go kontrolować.
Nawet brak podstawowej wiedzy na temat finansów może doprowadzić do nieodpowiednich decyzji, w wyniku których, człowiek może się za bardzo zadłużać. Finalnie może to doprowadzić do tak zwanej pętli kredytowej. Brak wiedzy będzie również przyczyniał się do niewłaściwie podejmowanych decyzji dotyczących inwestycji.
Jak zdobywać wiedzę o finansach?
Możliwości zdobywania wiedzy, na chwilę obecną, mamy naprawdę mnóstwo. Mimo wszystko głównym źródłem wiedzy powinny być dla nas książki. Ze swojej strony na pewno polecimy tytuł „Finansowy Ninja” Szafrańskiego, a także „Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec” Kiyosakiego.
Warto również wspomnieć o innych, darmowych kanałach z wiedzą, takich jak podcasty, video nagrania na Youtube czy kursy online za pośrednictwem różnego rodzaju platform.
Posiadanie odpowiedniej, a przede wszystkim aktualnej wiedzy, pozwoli nam uniknąć efektów ubocznych inflacji. Dodatkowym atutem bycia na bieżąco, będzie możliwość odpowiedniego i skutecznego pomnażania swoich pieniędzy.
Jak nie dać się inflacji i pomnażać swoje oszczędności?
Na podstawie tego co wyżej napisaliśmy, możemy krótko podsumować, iż wiedza na temat aktualnej sytuacji gospodarczej, a także minimum podstawowa wiedza finansowa jest niezwykle istotna. Dzięki posiadanej wiedzy i obserwowaniu zmian w gospodarce, możemy nie tylko uniknąć skutków rosnącej inflacji, ale także stale pomnażać swoje oszczędności.
Jeśli chcielibyście dodać coś od siebie w naszym artykule, serdecznie zapraszam do komentowania lub pozostawienia wpisu na naszym forum kredytowym.
Polecamy także sprawdzić wątek założony na naszym forum, dotyczący właśnie tego Jak ochronić oszczędności przed inflacją?