5 sposobów na zmniejszenie typowych wydatków

zmniejszenie wydatków, oszczędzanie
5/5 - (2 votes)

Życie dorosłej osoby to ciągła odpowiedzialność za siebie i swoją rodzinę. To codzienne obowiązki takie jak praca, dzięki której zarabiamy pieniądze, by móc potem opłacać rachunki, które w każdym miesiącu po prostu muszą być opłacone. Duża część społeczeństwa korzysta również z wielu przeróżnych przywilejów takich jak posiadanie abonamentu na, chociażby jedną platformę VoD. Wielu pracodawców dorzuca także część pieniędzy do karty Multisport, która pozwala na wejście na siłownię, basen czy inne miejsca. Jednak czy każdy, kto posiada takie subskrypcje i inne przywileje, za które płaci, w pełni z nich korzysta? Któż z nas nie ma znajomego, który ostatni raz na Netflixie obejrzał coś 3 miesiące temu, jednak co miesiąc płaci kilkadziesiąt złotych?

Tego typu przywileje, z których mimo wszystko nie korzystamy, generują nam tylko niepotrzebne, codzienne, typowe koszty. Koszty, które mogą sprawiać, że wielu z nas może wydawać się, że żyje od wypłaty do wypłaty. Warto więc zastanowić się na tym jak w skuteczny sposób zacząć oszczędzać, poprzez likwidowanie zbędnych zachowań, czy systematycznych kosztów, które są nam zwyczajnie zbędne.

Jak skutecznie zmniejszyć codzienne wydatki?

Istnieje naprawdę wiele poradników, sposobów, a także metod na to, by zmniejszyć codziennie, niejednokrotnie zbędne wydatki. Poniżej przedstawiamy 5 sposobów, by zmniejszyć codzienne wydatki, dzięki którym na pewno Twój budżet domowy poczuje ulgę, a w krótkim czasie zauważysz oszczędności, które będziesz mógł zainwestować lub po prostu odłożyć na konto oszczędnościowe, by móc wykorzystać te pieniądze w tak zwanej czarnej godzinie.

Zwróć uwagę na domowe media takie jak prąd, woda czy koszty ogrzewania.

Wchodząc do mieszkania, zapalasz światło na korytarzu, a potem totalnie o nim zapominasz, a ono się cały czas świeci? Musisz z tym skończyć. To właśnie takie drobne zapominalstwo może sprawiać, że Twój miesięczny rachunek jest sztucznie wywindowany do góry. Wystarczy wyrobić w sobie kilka prostych, łatwych nawyków, dzięki którym nie będziesz płacił tak dużo za prąd.

Pamiętaj również, że nawet te urządzenia, które są pozornie wyłączone, nadal zużywają prąd. Na przykład jeśli rzadko korzystasz z telewizora lub wyjeżdżasz na weekend, lub dłuższy czas, wyciągnij wtyczki z kontaktów wszystkich urządzeń, które niepotrzebnie będą działały w trybie czuwania. Kolejnym sposobem na oszczędzanie prądu jest wymiana wszystkich starych żarówek na te, energooszczędne. Choć mowa o tym sposobie była już dawno temu, to warto zauważyć, że spora część Polaków i Polek nadal używa standardowych źródeł oświetlenia, które zwyczajnie zużywa więcej prądu.

Podobnie jest z urządzeniami takimi jak klimatyzacja, pamiętaj, że czasami wystarczy zrobić nieduży przeciąg w mieszkaniu, by można było swobodnie w takich pomieszczeniach przebywać, bez włączania klimatyzacji. Jeśli jednak już musisz włączyć klimatyzację, nie zapomnij, by pozamykać wszystkie okna.

Kolejnym aspektem jest zużycie bieżącej wody. Deficyt tego bezcennego surowca kojarzyć się nam może zazwyczaj z Afryką, kontynentem pustynnym. Mamy to szczęście, że w Polsce, woda jest dostępna praktycznie wszędzie. Choć mimo jej łatwej dostępności, powinniśmy pamiętać o tym, aby ją oszczędzać, nie tylko ze względów ekonomicznych. Jak oszczędzać wodę? Codzienna higiena to podstawa, wystarczy, że weźmiesz prysznic, zamiast codziennie wypełniać wannę wodą. Golisz się codziennie? Zakręcaj kran w momencie gdy nie potrzebujesz bieżącej wody. Do wypłukania maszynki używaj kubeczka z wcześniej nalaną odrobiną wody. Podobnie z myciem zębów czy twarzy. Metodę tą możesz zastosować również do zmywania naczyń jeśli nie posiadasz zmywarki.

oszczędność na rachunkach

Korzystaj z promocji w sklepach spożywczych, sklepach z odzieżą, czy innych popularnych miejscach.

Niektórzy z nas zakupy robią codziennie, ogółem rzecz biorąc, ceny, jakie są w sklepie, dotyczą każdego. Rozważ możliwość korzystania z każdej dostępnej promocji. Większość dyskontów oferuje specjalnego rodzaju kluby, dzięki posiadaniu klubowej, darmowej karty możesz korzystać z ciekawych promocji.

Możemy tutaj również przytoczyć ostatnią „wojenkę” pomiędzy dwoma popularnymi dyskontami, a mianowicie Biedronką oraz Lidlem. Najbardziej na tym wszystkim mogli skorzystać konsumenci, czyli my sami. Sklepy prześcigając się w promocjach, zaczęły coraz niżej schodzić z ceny. Ciekawym przypadkiem były pączki w tłusty czwartek, gdzie jeden z nich na koniec dnia zaczął je oferować dosłownie za darmo.

Jeśli masz możliwość robienia zakupów w większych sklepach, marketach, supermarketach, to pamiętaj, by rozglądać się za promocjami. Podobnie rzecz ma się do ubrań czy sprzętów elektronicznych, czekaj na odpowiednie promocje, akcje promocyjne i ogólnie obniżki. Zapamiętaj również jedną ważną rzecz, jaką jest to, że znaczek Samsunga, Apple czy innego znanego producenta podnosi jedynie cenę. Równie dobrze przy dobrym researchu, możemy znaleźć produkty o tych samych właściwościach i cechach, przy czym będą one tańsze nawet o kilkadziesiąt procent od tych „markowych”.

Warto też zwrócić uwagę na rabaty czy inne akcje promocyjne, gdzie przy zakupie kilku produktów z danej kategorii możemy obniżyć cenę kolejnych kupowanych towarów. Ważne jest to, by pamiętać o dokładnym zapoznaniu się ze wszelkimi warunkami, jakie oferują sprzedawcy.

oszczędzanie na wyprzedażach

Przemieszczaj się z głową, ekologicznie, ale przede wszystkim oszczędnie!

Droga z domu do pracy, z pracy na zakupy, z zakupów do domu. Czy istnieje osoba, która nie słyszała o samochodzie, taksówce albo komunikacji miejskiej? Przemieszczanie się z punktu A do punktu B w dzisiejszych czasach wcale nie jest trudne. Równie mocno postępuje elektryfikacja środków transportu osobistego, takich jak hulajnogi czy rowery. Jeśli nie musisz posiadać auta, przemieszczać się nim, nie wydawaj pieniędzy dla swojej wygody. Skorzystaj z komunikacji miejskiej lub właśnie elektrycznej hulajnogi.

Zrób przeliczenia, porównaj, jaki jest koszt podróży do pracy Twoim samochodem osobowym, który musisz zatankować, naprawić, kupić opony co jakiś czas, zapłacić ubezpieczenie, a transportem publicznym, czy elektryczną hulajnogą. Nie zdziwi nas to, jeśli Twoje obliczenia pokażą, że przemieszczanie się autobusami komunikacji miejskiej lub ŚTO okażą się korzystniejsze.

oszczędzanie na transporcie

Miesięczne opłaty za subskrypcję serwisów internetowych.

Ile subskrypcji serwisów internetowych takich jak HBO Max, Netflix czy player.pl masz wykupionych? Na pewno nie jest to mała kwota, każdy z nas zawsze chce coś obejrzeć, w szczególności, że tego rodzaju medium staje się coraz bardziej popularne, a zwykła telewizja odchodzi w odstawkę (za którą również płacimy). Jednak zastanów się, ile razy w tygodniu korzystasz z tych wszystkich wykupionych dostępów do tego typu serwisów. Miesięcznie koszt wszystkich subskrypcji u statystycznego Polaka przekracza 100 złotych. Czy korzystamy przynajmniej kilka razy w miesiącu z każdej subskrypcji?

Odpowiedzi na te pytania musimy postawić sami przed sobą. Następnie zdecydować, czy na pewno potrzebujemy każdej subskrypcji, każdego kosztu z osobna. Czy warto wyrzucać ponad „stówkę”, na coś, czego i tak nie wykorzystujemy w odpowiednim stopniu?

oszczędzanie na abonamentach

Będziemy nudni — wyeliminuj używki, to zdrowe oszczędzanie.

Używki to rzecz, która znana jest od wielu set lat. Mówi się, że używki są dla ludzi, należy jednak znać umiar. Jednak jeśli chcesz zaoszczędzić, to powinieneś rozważyć temat tego, czy potrzebną są one dla Ciebie do tego, by prowadzić szczęśliwe życie. Tak naprawdę wielu ludzi nie pije nawet kawy, która notabene też jest uznawana za używkę, nie wspominając tutaj o alkoholu, papierosach, czy coraz bardziej popularnych e-papierosach.

Chcąc zwiększyć swoje oszczędności, wprowadzić swoje oszczędzanie na nowy poziom, powinieneś wyeliminować lub maksymalnie zminimalizować użycie używek w swoim życiu. Nie będziemy tutaj pomnażali argumentów mówiących nie tylko o oszczędności, ale także o zdrowiu. Wyjdźmy z założenia, że każdy ma swój rozum i umie z niego korzystać.

oszczędzanie na używkach

Grosz do grosza, a będzie…

Kokosza — jak zazwyczaj kończy się popularne powiedzenie. Pamiętajmy, że cierpliwość, systematyczność i upór w dążeniu do celu jest ważne w każdym aspekcie naszego życia. Przy oszczędzaniu jest podobnie. Może okazać się, że gdy zrobimy rewizję naszych wydatków i wyeliminujemy wszystkie niepotrzebne wydatki, to wyjdzie na to, że przysłowiową kokoszę kupimy już następnego miesiąca.

Jeśli masz więcej pomysłów na to, jak oszczędzać, w jaki skuteczny sposób można zmienić swoje życie, by oszczędzać więcej pieniędzy, daj nam znać na naszym forum kredytowym. Zostaw po sobie komentarz, a jeśli wpis Ci się spodobał, przekaż go dalej swoim znajomym.

Jeden komentarz do „5 sposobów na zmniejszenie typowych wydatków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *