Temat wieku emerytalnego w naszym kraju wraca jak bumerang co jakiś czas. Nie od dziś wiadomo, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ma się dobrze, a niedobory w budżecie na emerytury stają się palącym problemem.
Czy wiek emerytalny w Polsce będzie zmieniany?
Na chwilę obecną wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet, oraz 65 lat dla mężczyzn. Mamy tutaj zróżnicowanie pod względem płci, co jest dość popularnym rozwiązaniem wśród krajów Unii Europejskiej. Tak naprawdę, możemy wymienić trzy kraje w UE, które nie rozróżniają możliwości przejścia na emeryturę w zależności od płci. Jest to Francja, w której wiek emerytalny osiąga się przy 64 latach, Niemcy — gdzie wiek emerytalny osiąga się przy 67 latach, a także Hiszpania, gdzie pułap wieku emerytalnego jest określony na 66 lat.
Czy w naszym kraju może dojść do zmiany wieku emerytalnego? Odpowiedź na to pytanie jest chyba jasna.
Czy zostanie podniesiony wiek emerytalny w Polsce?
Eksperci biją na alarm już od dawna, nie jest nowością to, że społeczeństwo w naszym kraju zwyczajnie się starzeje. Zmiany są nieuniknione. Wiek produkcyjny to największy problem naszego kraju, takich osób jest coraz mniej. Jest to znaczący problem ze względu, chociażby na to, że średnia długość życia kobiet w naszym kraju to 81 lat, natomiast mężczyzn to 73 lata.
Czy w naszym kraju możemy spodziewać się zwiększenia wieku emerytalnego, które odciążyłoby budżet państwowy? Czy zwiększenie wieku emerytalnego to jedyne sensowne rozwiązanie?
Co mówi Minister do spraw Senioralnych na temat wieku emerytalnego w naszym kraju?
Oczywiście dziennikarze zadali pytanie odnoszące się do podniesienia wieku emerytalnego dla aktualnego Ministra ds. Senioralnych. Odpowiedź była prosta i dość oczywista jak na obecne czasy. Wyżej wymieniony Minister, Marzena Okła-Drewnowicz, stwierdziła wprost, że decyzję podjęli sami wyborcy, którzy przy ostatniej okazji jasno stwierdzili, że nie chcą podniesienia wieku emerytalnego.
Polacy w sposób jasny i dosadny wyrazili swój sprzeciw dotyczący podwyższenia wieku emerytalnego. Nie zmienia to jednak tego, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych ciągle odnotowuje wzrastający deficyt.
Jak kreuje się przyszłość dotycząca wieku emerytalnego?
W naszym kraju wszyscy są świadomi tego, że mamy problem z ZUS, FUS i budżetem na emerytury. Niewątpliwie jednak przyjdzie czas, kiedy to rządzący będą musieli zastanowić się nad reformą dotyczącą wieku emerytalnego. Eksperci jasno twierdzą, że reforma może nadejść najszybciej w 2030 roku.
Masz swoje przemyślenia w tym temacie? Chcesz zostawić swoja opinię? Zapraszamy na nasze kredytowe forum, gdzie bezpłatnie możesz wyrazić swoją opinię.