Sankcja kredytu półdarmowego? Czy to możliwe?

sankcja kredytu darmowego
Oceń post

Sankcja kredytu darmowego to temat w ponad 11 tysiącach spraw w sądach w naszym kraju. Instytucje bankowe starają się zwrócić uwagę na fakt, że ilość takich spraw wynika z błędnej interpretacji oraz przełożenia na polskie prawo unijnej dyrektywy. Aktualna propozycja to obniżenie odsetek o połowę w wyniku niedopatrzeń w informowaniu kredytobiorców.

Spraw dotyczących sankcji kredytu darmowego będzie przybywało coraz więcej

Przez wiele lat w naszym kraju mówiło się tylko i wyłącznie o tak zwanych sprawach frankowiczów. Ten temat był, jest i będzie zawsze na pierwszym miejscu jeśli chodzi o batalie sądowe pomiędzy konsumentami a instytucjami bankowymi. Przynajmniej na razie. Drugim tematem jest dość nowe pojęcie, a więc sankcja kredytu darmowego. Wynika to przede wszystkim z zaniedbań banków dotyczących przekazywania odpowiednich informacji dla kredytobiorców. Wystarczy jeden wniosek, oświadczenie i uznanie przez kredytodawcę takiego oświadczenia na rzecz kredytobiorcy. Wtedy bank poniesie karę braku możliwości pobrania prowizji oraz odsetek od udzielonego kredytu.

Branża firm antyfrankowych zauważyła nowe możliwości

Jak wspomnieliśmy już na początku, na koniec roku 2024 spraw przeciwko bankom było ponad 11 tysięcy, a warto przypomnieć, że dotyczyły one tylko i wyłącznie sankcji kredytu darmowego.

Spór o darmowy kredyt zaczyna się nieco wcześniej. Pierwszorzędnie pojawić się musi inicjatywa klienta, która jak nietrudno się domyślić jest odrzucana przez bank. Według informacji, które możemy znaleźć w bankach, z kwartału na kwartał przybywa reklamacji.

Ponad 50% prowadzonych postępowań w sądzie jest rozpoczęta na zasadzie cesji. Oznacza to mniej więcej tyle, że kredytobiorca pozbył się praw do roszczeń na rzecz wyspecjalizowanych osób, które zajmują się takimi sprawami. Działa to zupełnie tak samo jak w przypadku ubezpieczeń komunikacyjnych i walki z zaniżonymi wypłatami odszkodowań. Z kolei ponad 80% składanych reklamacji (czyli jeszcze przed wkroczeniem na drogą sądową) jest za pośrednictwem kancelarii prawnych, czyli wcześniej wspomnianych wyspecjalizowanych podmiotów.

W Polsce są najbardziej restrykcyjne przepisy

W Unii Europejskiej jest 27 Państw członkowskich. To właśnie w Polsce, w naszym kraju, przyjęte rozporządzenie jest wręcz zero-jedynkowe i najbardziej restrykcyjne w porównaniu do pozostałych krajów. Czy to dobrze? Biorąc pod uwagę koszty kredytów w naszym kraju, czara goryczy musiała się w końcu przelać.

W obecnej chwili nie uwzględnia się wpływu naruszenia spowodowanego przez bank, na sytuację danego konsumenta. Kancelarie prawne specjalizujące się w takich sprawach chętnie to wykorzystują. Prawdopodobnie właśnie dlatego, w Polsce jest tyle spraw sądowych dotyczących sankcji kredytu darmowego.

Nie mniej, jednak jeśli mówimy o statystykach, to około 80% spraw, na 1000 prowadzonych zakończyło się na korzyść instytucji finansowych.

Sankcja kredytu darmowego — Związek Banków Polskich z propozycją zmiany

Instytucja, która nazywa się Związek Banków Polskich (ZBP), wystosowała propozycję zmian w przepisach prawnych dotyczących sankcji kredytu darmowego. ZBP zwraca uwagę, również na kolejną dyrektywę unijną, która ma zostać wprowadzona do polskich regulacji prawnych, a dotyczy kredytu konsumenckiego. Pisaliśmy o tym w innym artykule na naszym blogu finansowym:

Każdy kredyt konsumencki będzie objęty ochroną ustawy 

Związek Banków Polskich zwraca uwagę, że temat sankcji kredytu darmowego jest bardzo pilny i zmiany powinny być wprowadzone bez względu na nową ustawę o kredycie konsumenckim.Propozycje, jakie ZBP wnosi to:

  • W przypadku naruszeń przez bank (kredytodawcę), które mogą umożliwić skorzystanie z SKD, powinno skutkować zwrotem kredytu z połową odsetek umownych. Bez ponoszenia żadnych innych kosztów.
  • SKD musi być stopniowana, przykład: naruszenie banku dotyczy prowizji oraz opłat — kredytobiorca ma prawo do zwrotu kredytu bez dodatkowych kosztów poza odsetkowych.
  • Ograniczenie informacji koniecznych do przekazania dla konsumenta do istotnych informacji powiązanych z interesami konsumenta.

Związek Banków Polskich

Zarówno konsumenci, czyli kredytobiorcy, jak i kredytodawcy, czyli banki walczą obecnie ze wszystkich sił każdym możliwym środkiem. Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE toczy się obecnie sześć postępowań, które zostały wszczęte przez polskie instytucje finansowe. Już 13 lutego TSUE wypowie się w kwestii SKD oraz tego jak jest to egzekwowane w Polsce.

Jeśli masz pytanie, zadaj je w komentarzu lub na naszym forum kredytowe, które dostępne jest dla wszystkich, zupełnie za darmo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *