W Suwałkach na Podlasiu Sąd Okręgowy wydał jako pierwszy wyrok unieważniający umowę kredytu, który był oprocentowany na podstawie wskaźnika WIBOR. Oczywiście jest to pierwszy tego typu wyrok w tej kategorii. Pozwany bank szykuje apelację, ponieważ wyrok nie jest prawomocny.
Pierwsze unieważnienie kredytu opartego na wskaźniku WIBOR
Według informacji podanych przez prawniczkę Beatę Strzyżowską doszło do zakwestionowania umowy kredytu zawartego w 2015 roku. Kredyt ten był zawarty w Getin Noble Bank, aktualna nazwa tego banku to VeloBank. Wyrok sądu unieważnił kredyt oraz zasądził na rzecz powodów około 246 tysięcy złotych wraz z należnymi odsetkami. Wyrok jest nieprawomocny, a pozwany bank szykuje swoją apelację do tego wyroku.
Według informacji, jakie podaje prawniczka, sąd stwierdził, że bank nie przekazał kredytobiorcom żadnych informacji na temat wskaźnika WIBOR. W umowie istniały jedynie „suche” zapisy. Ponadto załącznik do umowy, który miał informować o ryzyku zmiennej stopy procentowej w kredycie, był niewystarczający. Na podstawie zebranych informacji, sąd stwierdził, że kredytobiorcy nie zostali dostatecznie poinformowani o ryzyku.
Ponadto jeden z pracowników banku, który uczestniczył w rozprawie w roli świadka, nie wiedział, w jaki sposób formowany jest wskaźnik WIBOR. Nie znał również pojęcia fixing, a także tego kto tworzy wskaźnik WIBOR.
Dodatkowo, na jaw wyszło, że szkolenia, które organizował bank dla swoich pracowników, nie są wystarczające. Co więcej, na szkoleniach dokładnie wskazywano jakich informacji nie powinien przekazywać pracownik potencjalnym kredytobiorcom.
Rzeczniczka VeloBanku informuje o zamiarze wniesienia apelacji do sądu. Wskazuje również na to, że linia orzecznictwa sądów, w prowadzonych 1111 sprawach, 24 razy zapadły wyroki, które potwierdzały zgodność wskaźnika WIBOR.
Skąd się biorą kontrowersje przy obliczaniu wskaźnika WIBOR?
Obecnie główny wskaźnik, na podstawie którego banki wyliczają oprocentowanie, WIBOR, jest gorącym tematem. Wielu kredytobiorców, którzy decydują się na wywalczenie swoich racji na drodze sądowej, wskazuje na brak klarownych informacji o ustalaniu wskaźnika. Ponadto konsumenci wskazują również na niedostateczną ilość danych źródłowych, na podstawie których wskaźnik ten jest wyliczany.
Na chwilę obecną, w wielu sądach w naszym kraju, prowadzonych jest około 1200 spraw sądowych. Dotyczą one nieprawidłowości powiązanych ze wskaźnikiem WIBOR i wyliczaniem stopy oprocentowania.
Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią, zapraszamy do skomentowania tego artykułu. Odwiedź także nasze forum kredytowe.