Renta wdowia. Komu przysługuje i na czym polega to świadczenie?

renta wdowia 2025
5/5 - (1 vote)

Już na początku bieżącego roku, wiele zaczęło się zmieniać dla seniorów. Głównie za sprawą nowego świadczenia, jakim jest tak zwana renta wdowia. Na czym polega tego rodzaju rozwiązanie? Dlaczego wzbudza tak ogromne zainteresowanie wśród seniorów? Sprawdzimy to w poniższym newsie.

Renta wdowia — co to jest i dla kogo przysługuje?

Czymże jest najnowsze świadczenie zaoferowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Renta wdowia, to jak sama nazwa wskazuje, świadczenie pieniężne przeznaczone dla wdów oraz wdowców. Rozwiązanie to jest skierowane do osób, które mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych (także tak zwanej rodzinnej renty, po zmarłym małżonku). Na chwilę obecną, wszyscy zainteresowani mogą pobierać tylko jedno świadczenie, wyższe lub z jakichś przyczyn wybrane przez siebie.

Ma się to zmienić od 1 lipca 2025 roku, ale wnioski o taką zmianę można składać już od 1 stycznia br. Na czym polegać ma zmiana? Czemu budzi tak ogromne zainteresowanie wśród seniorów?

Od 1 lipca każdy z seniorów będzie mógł pobierać oba świadczenia, rentowe oraz rodzinne. Zainteresowanie jest ogromne, ponieważ senior, któremu przysługuje jedno i drugie świadczenie będzie mógł wybrać, w jakim stopniu będzie pobierał świadczenia. Opcje są dwie. Pobieranie 100% renty rodzinnej,  a do tego 15% własnego świadczenia, czy też na odwrót. Ważna jest tutaj odpowiednia kalkulacja, ponieważ nie w każdym przypadku, korzystniejsze będzie wybranie całej renty rodzinnej.

Jakie warunki trzeba spełnić, aby otrzymać wdowią rentę?

Każdy z seniorów musi spełniać odpowiednie warunki, by móc uzyskać tak zwaną rentę wdowią. Poniżej wypunktowaliśmy najważniejsze z nich, które musi spełniać senior:

  • Musi posiadać prawo do dwóch świadczeń, własnego (renta, emerytura) oraz do renty rodzinnej po zmarłym małżonku.
  • W chwili śmierci współmałżonka, musi mieć ukończone 55 lat w przypadku kobiety lub 60 lat w przypadku mężczyzny.
  • Prawo do renty wdowiej przysługuje po ukończeniu 60 lat w przypadku kobiet, a w przypadku mężczyzn po ukończeniu 65 lat.
  • Wdowa lub wdowiec nie może być w nowym związku małżeńskim.
  • Renta wdowia nie przysługuje, jeśli obecnie pobierane świadczenia, łącznie przekraczają kwotę 5342,88 PLN (trzykrotność minimalnej emerytury).

Nie wiesz, czy przysługuje Ci prawo do renty wdowiej? Możesz wypełnić specjalną ankietę na stronie internetowej ZUS, dzięki której poznasz odpowiedź na to pytanie.

kalkulator renty wdowiej 2025

Co więcej, trzeba wiedzieć o rencie wdowiej?

Z istotnych informacji, o których koniecznie trzeba wspomnieć, to fakt, że renta wdowia będzie uprawniała do dodatkowe 15% świadczenia (renty rodzinnej lub renty, emerytury) w okresie od 1 lipca 2025 do 31 grudnia 2026. Ten dodatek od stycznia 2027 ma wzrosnąć już do poziomu 25%.

Jeśli nie wiesz, czy lepiej wybrać 15% renty rodzinnej, czy swojego własnego świadczenia — mamy dobre wieści. Pamiętaj jednak również o swoich znajomych i najbliższej rodzinie. Przekaż im tę informację. Zakład Ubezpieczeń społecznych zamieścił prosty kalkulator do przeliczenia renty wdowiej. W sposób szybki i klarowny dowiesz się, jaka jest dla Ciebie najlepsza opcja.

Pamiętajmy także o tym, że czas na złożenie wniosku mamy do 1 lipca bieżącego roku, by móc w pełni wykorzystać przynależne nam świadczenia. Nie ma najmniejszej potrzeby stania w kolejkach oraz podróżowania do lokalnego ZUS-u w tak nieprzyjemnej, jaką jest zimowa pora, aurze.

Ze swojej strony zapraszamy na nasze forum kredytowe, na którym możesz ZA DARMO zadać pytanie dotyczące Twoich finansów osobistych i nie tylko!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *