Czym jest sankcja kredytu darmowego? Kto może skorzystać?

Sankcja Kredytu Darmowego
5/5 - (5 votes)

W wielu branżowych portalach o tematyce finansowej możemy coraz częściej przeczytać na temat tak zwanej sankcji kredytu darmowego. Osoby, które nie miały za wiele styczności z tematyką kredytową, mogą się w tym momencie głowić, o co może dokładnie chodzić. W tym artykule sprawdzimy, czym jest sankcja kredytu darmowego, kto może skorzystać z takiej sankcji, jakie warunki trzeba spełniać. Przyjrzymy się również temu, skąd w ogóle wzięła się tzw. SKD i dlaczego jest o niej coraz głośniej.

Co to jest sankcja kredytu darmowego?

Kredyty konsumenckie w naszym kraju to praktycznie codzienność. Na pewno nie skłamiemy, jeśli napiszemy, że większość z dorosłych Polaków i Polek korzystała już z kredytu konsumenckiego. Zazwyczaj to kredytobiorca jest w nieciekawej sytuacji. Jeśli nie będzie wywiązywał się z zapisów zawartych w umowie o udzielenie kredytu konsumenckiego. Co jeśli natomiast udowodnimy, że to instytucja finansowa nie do końca fair zagrała z konsumentem i zawarła w umowie wpisy, niezgodne z przepisami prawa?

Wtedy odpowiedni sąd może wydać wyrok, który w sposób swoisty będzie karał konkretną instytucję finansową, która udzieliła kredytu konsumenckiego. Karą taką jest właśnie sankcja kredytu darmowego, a więc możliwość dla kredytobiorcy, która sprawia, że spłaca on jedynie kapitał zaciągniętego kredytu konsumenckiego, z pominięciem odsetek oraz innych kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Taka „kara” ma w przyszłości skutecznie odstraszyć kredytodawcę, od łamania praw konsumentów.

Czym jest kredyt konsumencki?

W tym momencie warto również wspomnieć o tym, czym jest kredyt konsumencki. Otóż kredyt konsumencki to taki kredyt, udzielany przez banki, który w teorii nie powinien przekraczać 255 tysięcy złotych. Może być on zaciągnięty na dowolny cel zakupowy, mówimy tutaj o kredytach gotówkowych, jak również kredytach na samochód. Kredyt konsumencki to także kredyt konsolidacyjny. Kredytem konsumenckim nie będzie kredyt zaciągnięty na działalność gospodarczą lub kredyt hipoteczny.

jak otrzymać sankcję kredytu darmowego

Kiedy można ubiegać się o skorzystanie z sankcji kredytu darmowego?

Aby konsument mógł skorzystać z sankcji kredytu darmowego, musi on stwierdzić w swojej umowie kredytowej wady, a także nieprawidłowości. Wady te są jasno sprecyzowane w 45 artykule Ustawy o Kredycie Konsumenckim. Następnym krokiem do skorzystania z SKD, będzie złożenie pisemnego oświadczenia do instytucji finansowej, w której kredyt konsumencki został zaciągnięty.

Wady, które mogę powodować możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego.

Aktualnie możemy wyróżnić konkretne wady czy nieprawidłowości w umowach kredytowych, które spowodowały, że na instytucję finansową została nałożona kara sankcji kredytu darmowego. Do najczęstszych wad w umowie kredytu konsumenckiego, uprawniających do SKD, można zaliczyć:

  • Wszelkie błędy w procedurze zmiany poziomu oprocentowania, dotyczy to kredytów konsumenckich o zmiennym oprocentowaniu.
  • Klauzule abuzywne — zapisy w umowie pomiędzy kredytodawcą i kredytobiorcą, które nie zostały skonsultowane z kredytobiorcą. Są to zapisy klauzule niedozwolone, określające prawa i obowiązki.
  • Naliczanie odsetek od bezpośrednich kosztów takich jak ubezpieczenie kredytu czy prowizja kredytodawcy.
  • Brak jasnego zapisu w umowie określającego oprocentowanie odsetek przeterminowanych.
  • Podwyższone lub wręcz zawyżone pozaodsetkowe koszty kredytu.
  • Nieprawidłowa wskazana całkowita kwota kredytu konsumenckiego.

W jakich sytuacjach najczęściej dochodzi do zastosowania SKD?

Pierwszym i podstawowym krokiem, żeby skorzystać z sankcji kredytu darmowego, jest złożenie pisma do właściwego banku, w którym został uzyskany kredyt konsumencki. Pismo, a właściwie oświadczenie, powinno zawierać jasno wyszczególnione wady prawne umowy kredytowej. To bank powinien uznać sankcję kredytu darmowego, jednak jak nietrudno się domyślić, w ogromnej ilości przypadków nie dochodzi do takiej sytuacji, a banki nie uznają dobrowolnie oświadczeń, złożonych przez pojedynczych konsumentów.

Istotnym faktem jest również to, że o taką sankcję możemy wnioskować oświadczeniem w trakcie spłacania kredytu. Wnioskować możemy również do roku czasu od momentu wykonania umowy kredytowej, a mówiąc prościej — spłacenie całości kredytu.

Na chwilę obecną, uzyskanie sankcji kredytu darmowego przez konsumenta kredytobiorcę, uzyskiwane jest dopiero po wyroku sądu. Dlatego też większość przypadków musi skończyć się na rozprawie sądowej, gdzie dopiero odpowiedni sąd wymusi na instytucji finansowej udzielenie SKD.

Jak obecnie wygląda kwestia wyroków sądu dotyczących SKD?

Na chwilę obecną ciężko jest podać konkretną liczbę pozytywnych wyroków na korzyść konsumentów dotyczących sankcji kredytu darmowego. Nie można jednak ukryć, że coraz więcej pojawia się pozytywnych decyzji na korzyść konsumentów.

Najważniejszym z nich był wyrok TSUE o numerze C-321/22. Większość kancelarii prawnych zajmujących się tym tematem, jest w stanie pochwalić się nawet kilkunastoma lub kilkudziesięcioma pozytywnie zakończonymi sprawami.

sankcja kredytu darmowego

Czy warto skorzystać z sankcji kredytu darmowego?

Jak najbardziej tak. Jeśli mamy jasne przesłanki co do tego, że nasza umowa kredytowa nie spełnia warunków opisanych w 45 artykule Ustawy o Kredytach Konsumenckich, nie ma na co czekać. Choć mogą na początku przerazić nas koszty sądowe, to warto powiedzieć, że nie ma się czego bać. W naszym kraju możemy znaleźć coraz więcej profesjonalnych firm, które wyspecjalizowały się w uzyskiwaniu SKD dla swoich klientów.

Na sam koniec chcemy Was zaprosić jak zawsze do wyrażenia swojej opinii w odpowiednim wątku lub w komentarzu. Nasze forum kredytowe jest w końcu darmowe!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *