Szukając najlepszej oferty kredytu hipotecznego, trzeba zwrócić uwagę na naprawdę wiele aspektów. W dzisiejszym artykule nie będziemy się jednak skupiali na wszystkich, a jedynie na rodzaju oprocentowania. W kredytach hipotecznych możemy wyróżnić zazwyczaj dwa rodzaje oprocentowania:
- Oprocentowanie stałe w kredycie hipotecznym
- Oprocentowanie zmienne w kredycie hipotecznym.
Na początek podstawy, co to jest oprocentowanie stałe?
Jak już sama nazwa wskazuje, oprocentowanie stałe, jest ustalone na jednym poziomie na określony czas. W przypadku kredytów hipotecznych oznacza to, że oprocentowanie naszego kredytu nie będzie się zmieniało w żaden sposób, nie wpłynie na nie żadne wahanie stóp procentowych. Stopy procentowe w ostatnim czasie mocno namieszały na rynku kredytów hipotecznych, dowiedziała się o tym spora część naszych rodaków. Oprocentowanie stałe daje zapewnienie stałych opłat przez całą długość trwania umowy kredytowej.
Kolejna lekcja, co to jest oprocentowanie zmienne?
Najważniejszą rzeczą przy oprocentowaniu zmiennym, a więc takim, które się zmienia, są ustalenia RPP. Rada Polityki Pieniężnej ustala stopy procentowe, które mają bezpośredni wpływ na finalną wysokość raty, w szczególności w przypadku kredytów hipotecznych.
W momencie kiedy wybierzemy oprocentowanie zmienne, możemy stracić lub zyskać. Gdy stopy procentowe będą zwiększane przez RPP, nasza rata będzie wzrastać, oprocentowanie będzie rosło wraz ze wzrostem stóp procentowych. Jeśli RPP ustali niższe stopy procentowe, nasze zobowiązanie również zmaleje.
Jakie oprocentowanie, zmienne czy stałe, jest lepsze w przypadku kredytu hipotecznego?
Tutaj niestety nie ma jednej odpowiedzi na takie pytanie. Jednak postaramy się wytłumaczyć zalety obydwu rodzajów oprocentowania.
Oprocentowanie stałe kredytu hipotecznego daje Ci pewność tego, że będziesz płacić zawsze taką samą ratę. Nieważne czy stopy procentowe zostaną podniesione, nadal będziesz mieć takiej samej wysokości ratę.
Przykład: przed końcówką 2019 roku, rata przy oprocentowaniu stałym wynosiła 1800 złotych, przy oprocentowaniu zmiennym rata wynosiła około 1500 złotych. W kolejnych miesiącach stopy procentowe cały czas rosły, RPP zwiększało ich poziom. W 2022 roku ktoś, kto miał stałe oprocentowanie w kredycie hipotecznym, nadal płacił 1800 złotych, natomiast osoba, która posiadała umowę kredytową z oprocentowaniem zmiennym, mogła już płacić nawet 3 tysiące złotych miesięcznie.
Działać ten mechanizm może w obie strony. Z jednej strony (oprocentowanie stałe) daje nam pewność zawsze takiej samej raty, oprocentowanie zmienne, może nam obniżyć miesięczną ratę, a w przypadku słabej sytuacji na rynku finansowym i w gospodarce, zwiększyć ją nawet o 100 procent, albo i więcej.
Jakie oprocentowanie kredytu hipotecznego wybrać?
Na to pytanie niestety odpowiedzieć musi sobie każdy z nas. Jeśli chcesz spać spokojnie, płacić cały czas taką samą ratę, bez powiązań zer stopami procentowymi, dobrym wyborem będzie oprocentowanie stałe. Jeśli jednak nie martwisz się o wahania na rynkach finansowych i sytuacji w gospodarce, liczysz na to, że kiedyś możesz zyskać na mniejszej racie — wybierz oprocentowanie zmienne.
W najbliższym czasie będziemy kontynuowali naszą serię o kredytach hipotecznych, w których dowiesz się większej ilości istotnych, ciekawych i ważnych informacji na temat kredytów hipotecznych.
W międzyczasie zapraszamy na nasze forum kredytowe, gdzie możesz podzielić się swoją opinią na temat tego wpisu. Zachęcamy do pozostawienia komentarza, a także udostępniania naszych artykułów.