Jak zmotywować się do oszczędzania pieniędzy na własne “eM”? Czy samozaparcie wystarczy dla większości Polaków? Tego nie wiemy i raczej będzie trudno określić, jaka część obywateli naszego kraju byłaby w stanie samodzielnie odkładać pieniądze na swoje pierwsze mieszkanie. Jednak w ubiegłym roku, stary rząd wprowadził swego rodzaju nowość, która w znacznym stopniu miała zachęcić naszych rodaków do tego, by zaczęli odkładać pieniądze w celu zakupu mieszkania w przyszłości. Chodzi oczywiście o Konto Mieszkaniowe.
Czy to dobra metoda na oszczędzanie i przekonanie obywateli do tego by odkładali pieniądze na mieszkanie? Każdy z nas może wystawić swoją ocenę i odpowiedź na wcześniejsze pytanie. My jednak skupimy się nad tym, by odpowiedź na kilka podstawowych pytań, takich jak czym jest Konto Mieszkaniowe? Jakie warunki trzeba spełnić by móc założyć Konto Mieszkaniowe? Jakie korzyści można osiągnąć z prowadzenia Konta Mieszkaniowego?
Jeśli interesują Cię odpowiedzi na powyższe pytania, koniecznie kontynuuj zapoznawanie się z dalszą częścią tego wpisu, jeśli aktualnie nie masz czasu, zapisz sobie link na później.
Co to jest Konto Mieszkaniowe?
Konto Mieszkaniowe to rodzaj konta oszczędnościowego, które ma za zadanie pomóc odkładać, oszczędzać pieniądze na zakup mieszkania lub budowę domu jednorodzinnego. Największą zachętą w przypadku Konta Mieszkaniowego jest możliwość uzyskania Premii Mieszkaniowej, o której wspomnimy w dalszej części tego artykułu, a także postaramy się jasno i klarownie wytłumaczyć zasady naliczania takiej premii.
Konto Mieszkaniowe, jako możliwość oszczędzania na wkład własny do zakupu swojego własnego mieszkania, zostało wprowadzone w tym samym czasie co program mieszkaniowy “Bezpieczny Kredyt 2%”, który notabene zostanie prawdopodobnie zastąpiony programem mieszkaniowym Mieszkanie na Start, o którym pisaliśmy już na naszym blogu (kliknij w link, żeby zobaczyć nasz wpis).
Jakie warunki MIAŁ Bezpieczny Kredyt 2%?
Można więc napisać wprost, że Konto Mieszkaniowe, to nic innego, jak konto oszczędnościowe, które umożliwia nam odkładanie pieniędzy na koszty związane z kupnem własnego mieszkania lub budowy domu jednorodzinnego. Do tego oferuje nam pewne korzyści, ale także wymaga naszej uwagi, co opiszemy w dalszej części naszego artykułu.
Kto może otworzyć Konto Mieszkaniowe?
Oczywiście nietrudno jest się domyślić, że Konto Mieszkaniowe, jest skierowane do osób, które nie posiadają żadnego mieszkania na własność, tyczy się to również domów mieszkalnych. Jednym z pierwszych wyjątków jest osoba, która mieszka w domu lub mieszkaniu, które jest jego własnością, musi tam mieszkać z co najmniej dwójką własnych lub adoptowanych dzieci. Ograniczenie to rozkłada się w następujący sposób:
- mieszkanie nie większe niż 50 metrów kwadratowych w przypadku dwójki dzieci
- mieszkanie nie większe niż 75 metrów kwadratowych w przypadku trójki dzieci
- mieszkanie nie większe niż 90 metrów kwadratowych w przypadku czwórki dzieci
- bez większych ograniczeń w przypadku piątki lub większej ilości dzieci
To jednak nie koniec wyjątków jeśli chodzi o posiadanie własnej nieruchomości. Z Konta Mieszkaniowego może skorzystać również osoba, która odziedziczyła nieruchomość już po otwarciu Konta Mieszkaniowego. Jest współwłaścicielem nieruchomości maksymalnie do poziomu 50%, jeżeli odziedziczył taką nieruchomość przed otwarcie Konta Mieszkaniowego.
Konto do oszczędzania na swoje własne mieszkanie może otworzyć każdy w wieku od 13 do 45 lat.
Jakie warunki trzeba spełniać, by uzyskać korzyści z Konta Mieszkaniowego?
Aby móc liczyć na najwyższe korzyści z prowadzenia tego rodzaju konta oszczędnościowego, trzeba spełniać specyficzne warunki i zasady.
Cykliczne wpłaty
Jedną z najważniejszych zasad oszczędzania jest systematyka. Każdy posiadacz tego konta oszczędnościowego będzie musiał pamiętać, by co miesiąc odkładać co najmniej 500 złotych, a maksymalna wpłata może wynosić 2000 złotych. Nie ma tutaj zasady co do wysokości comiesięcznej wpłaty, raz może być to 500 złotych, raz 1200 złotych, a kolejnym razem może być to 650 złotych. Ważne by kwota mieściła się w wyżej podanych granicach.
Ważne! Raz w roku można zrobić sobie tak zwane wakacje oszczędnościowe, a więc jeden miesiąc w roku, możemy nie wpłacać miesięcznej “składki”.
Minimum 3 lata oszczędzania, maksimum 10 lat.
Dodatkowe korzyści płynące z oszczędzania na Koncie Mieszkaniowym będą obowiązywały tylko wtedy, jeśli co najmniej przez 3 lata będziemy odkładali pieniądze na to konto oszczędnościowe, zgodnie ze wszystkimi założeniami.
Maksymalny czas oszczędzania na takim koncie oszczędnościowym to dziesięć lat. Przy czym należy pamiętać, że minimalny okres trzech lat nie będzie się liczył, jeśli zaczniemy oszczędzać w środku roku. Minimalny okres w ciągu roku to 9 miesięcy oszczędzania, jeśli chcemy, by bieżący rok był zaliczony do minimum 3-letniego okresu.
Korzyści z prowadzenia Konta Mieszkaniowego.
Najważniejszym założeniem, oprócz odkładania własnych pieniędzy na przyszłe wydatki związane z zakupem nieruchomości, jest Premia Mieszkaniowa, a więc mówiąc jaśniej, dodatek finansowy od Państwa.
Dopłata do Konta Mieszkaniowego jest wypłacana raz w roku po spełnieniu wszystkich niezbędnych warunków narzuconych na “uczestników” tego programu. To jedna z korzyści, jakie można uzyskać z prowadzenia takiego konta oszczędnościowego.
Poniżej wymieniamy wszystkie najważniejsze korzyści płynące ze skorzystania z prowadzenia Konta Mieszkaniowego:
- Premia Mieszkaniowa — czyli dodatkowe pieniądze, które otrzymamy z budżetu Państwa. Jakby nie patrzeć, każdy podatnik dorzuci się do Twojego mieszkania.
- Odsetki — w przypadku tego konta oszczędnościowego, odsetki są naliczane normalnie, oczywiście w zależności od konkretnej oferty, wybranej w konkretnym banku.
- Brak podatku Belki, czyli od zysków kapitałowych.
- Bez opłat i prowizji za prowadzenie i obsługę rachunku bankowego.
Jedyna opłata, jaką poniesiemy w przypadku Konta Mieszkaniowego to opłata w wysokości 1% liczona od premii, to opłata za obsługę tych transakcji.
Dla kogo opłacalne jest Konto Mieszkaniowe?
Rządzący zawsze prześcigali się w najróżniejszych pomysłach odnośnie tego, jak przyciągnąć oraz zachować potencjalnych wyborców. Jednym z takich pomysłów jest właśnie Konto Mieszkaniowe. Czy jednak jest to tak bardzo opłacalne rozwiązanie, jakby się mogło wydawać na pierwszy rzut oka?
Werdykt jest prosty, opcja tego typu oszczędzania będzie dla Ciebie korzystna tylko wtedy, kiedy zgarniesz oferowaną premię od rządu.
- Czy będziesz w stanie powstrzymać się od kupna mieszkania przez najbliższe 3 lata?
- Czy będziesz odkładać minimum 500 złotych co miesiąc przez ten okres?
- Czy po zgromadzeniu środków w ciągu 36 miesięcy na pewno wydasz je na kupno mieszkania lub budowę domu?
Każdy z nas musi odpowiedzieć sobie na te pytania, a następnie podjąć decyzję na temat otwarcia Konta Mieszkaniowego.
W chwili pisania tego artykułu Konto Mieszkaniowe oferuje obecnie:
- Alior Bank
- Bank Pekao
- PKO Bank Polski
Masz swoje przemyślenia? Chcesz dać znać co myślisz o tym artykule? Zostaw komentarz lub wejdź na nasze kredytowe forum, by podzielić się swoją opinią.