Jakie warunki ma bezpieczny kredyt 2 procent?

warunki bezpieczny kredyt 2 procent

Chyba każdy, kto rozgląda się za swoim pierwszym “eM” słyszał już o nowym programie rządowym o nazwie “Bezpieczny kredyt 2 procent“, który to ma ułatwić przede wszystkim zakup pierwszego, własnego mieszkania dla osób, które jeszcze takiej nieruchomości jeszcze nigdy nie mieli.

Jest to naprawdę dość ciekawa i zachęcająca oferta dla wielu obywateli naszego kraju, jednak warto pamiętać również o tym, że grono, które zalicza się do programu “Bezpieczny Kredyt 2%” jest niesamowicie wąskie. Moglibyśmy mieć wrażenie, że rządzący w końcu wyciągnęli rękę do najzwyklejszych Polaków.

Jakie są warunki, które trzeba spełnić by móc przystąpić do programu “Bezpieczny Kredyt 2 procent”? O tym piszemy w dalszej części naszego artykułu, dlatego zapnij pasy, rozsiądź się wygodnie i kontynuuj czytanie.

bezpieczny kredyt 2 procent

Kto może skorzystać z bezpiecznego kredytu 2%?

Oferta ta skierowana jest do młodych osób poniżej 45. roku życia, które nie posiadają obecnie ani nie mieli wcześniej własnego mieszkania, domu lub spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Osoby samotne, zwane również “singlami”, mają możliwość ubiegania się o kredyt w wysokości maksymalnie 500 tysięcy złotych. Natomiast małżeństwa (lub pary w nieformalnym związku), które mają co najmniej jedno wspólne dziecko, mogą starać się o kredyt o wartości do 600 tysięcy złotych.

W przypadku małżeństw warunek wieku musi być spełniony przez przynajmniej jedną osobę, a warunek dotyczący braku posiadania nieruchomości dotyczy wszystkich zainteresowanych, nawet jeśli zachodzi rozdzielność majątkowa. Dzięki temu oferta ta stwarza możliwość finansowania nieruchomości dla osób młodych, które do tej pory nie miały okazji nabyć własnego lokum.

Na co można przeznaczyć “Bezpieczny Kredyt 2 procent”?

Kredyt bezpieczny 2% może być przeznaczony na nabycie mieszkania lub domu na rynku pierwotnym, lub wtórnym. Ważne jest jednak zaznaczenie, że nieruchomość ta musi stanowić pierwsze mieszkanie dla danej osoby lub pary. W ten sposób wyklucza się osoby, które były stroną umowy innego kredytu hipotecznego w ciągu ostatnich trzech lat, nawet jeśli jeszcze nie nabyły prawa własności do nieruchomości. Dodatkowo wyłączeni są ci, którzy otrzymali nieruchomość w spadku, z wyjątkiem przypadków, gdzie ich udziały nie przekraczają 50 proc. i nie zamieszkują tam.

Kredyt o oprocentowaniu 2% można również przeznaczyć na zakup działki oraz budowę domu, a nawet dokończenie już rozpoczętej budowy. W przypadku ostatniej opcji możliwe jest uzyskanie maksymalnie 100 tysięcy złotych dla osób samotnych oraz 150 tysięcy złotych dla par.

Jaki jest wkład własny przy “bezpiecznym kredycie 2 procent”?

Podobnie jak w przypadku każdego kredytu hipotecznego, także w tej ofercie konieczny jest udział własny, którego kwotę ustala bank. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje ograniczenie – maksymalny udział własny nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. To oznacza, że górna granica wartości nieruchomości, którą można nabyć, wynosi 700 tysięcy złotych dla osób samotnych oraz 800 tysięcy złotych dla par.

Dla tych, którzy nie posiadają wystarczających oszczędności, istnieje opcja skorzystania z gwarancji wkładu własnego poprzez połączenie z programem “Mieszkanie bez wkładu własnego”, dostępnym dzięki ofercie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jakie banki udzielają “Bezpieczny Kredyt 2%”?

Oferty kredytów o oprocentowaniu 2% będą dostępne w bankach uczestniczących w programie “Pierwsze Mieszkanie”, które podpiszą specjalną umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Resort Rozwoju informuje, że dotychczas 12 banków komercyjnych złożyło deklarację uczestnictwa w programie, z czego siedem z nich ma już rozpocząć realizację od 3 lipca, czyli od przyszłego poniedziałku. Według dostępnych doniesień medialnych, od tego dnia będzie można składać wnioski w takich bankach jak VeloBank, PKO BP, Alior Bank oraz Bank Pekao.

Pod względem klientów, cały proces w banku będzie przebiegać w sposób podobny do standardowych kredytów hipotecznych. Będzie to wiązało się z koniecznością dostarczenia kompletnego zestawu dokumentów, takich jak potwierdzenie sytuacji finansowej, źródła dochodu oraz informacje dotyczące kredytowanej nieruchomości. Ponadto konieczne będzie wypełnienie kilku dodatkowych formularzy.

Dodatkowo zapraszamy na nasze forum kredytowe, gdzie na hasło kredyt 2 procent forum, pojawia się coraz więcej wpisów. Jeśli chcesz możesz tam zostawić post ze swoją opinią, oceną czy doświadczeniami dotyczącymi bezpiecznego kredytu 2 procent.

Jaka zdolność kredytowa potrzebna do “Bezpiecznego Kredytu 2%”?

To jest jedno z tych pytanie, które naprawdę wymaga dogłębnej analizy, ponieważ odpowiedź zależy od polityki poszczególnych banków. Niemniej jednak kluczowe jest zaznaczenie, że w świetle najnowszych zmian w rekomendacji S, które zostały wprowadzone w czerwcu tego roku, banki są zobowiązane do uwzględnienia specyfiki programu rządowego podczas oceny zdolności kredytowej potencjalnych wnioskodawców. Dzięki temu zdolność kredytowa osób zainteresowanych skorzystaniem z oferty kredytu o oprocentowaniu 2% może wzrosnąć nawet o imponujące 40%.

W rezultacie, według obliczeń ekspertów, osoba samotna z miesięcznym dochodem na rękę w okolicach 3,5 tysiąca złotych może liczyć na kredyt w wysokości nawet 200 tysięcy złotych, podczas gdy osoba zarabiająca na rękę 5 tysięcy złotych może otrzymać około 320 tysięcy złotych lub nawet więcej.

Jaka wysokość rat w programie “Bezpieczny Kredyt 2 procent”?

Koncept “Kredytu Bezpiecznego 2%” został stworzony w taki sposób, że obejmuje dwa odrębne okresy rozliczeniowe. Dzięki korzyściom płynącym z rządowych dopłat w ciągu pierwszych dziesięciu lat całkowity koszt takiego pożyczki dla konsumenta wynosi jedynie 2% plus ustalona marża banku. W tym czasie spłata kredytu opiera się na malejących ratach kapitałowo-odsetkowych, co skutkuje stopniowym obniżaniem się wysokości rat z miesiąca na miesiąc.

Wszystko oczywiście zależy od kwoty kredytu, ewentualnego wkładu własnego, okresu spłaty oraz kilku innych czynników. Możesz przedstawić swoją sytuację na naszym kredytowe forum, a inni użytkownicy postarają się Ci pomóc.

Jak wyglądają raty po dziesięciu latach w “Bezpieczny Kredyt 2 procent”?

Po zakończeniu okresu korzystania z rządowych dopłat, oprocentowanie “Kredytu Bezpiecznego” dostosuje się do aktualnych warunków rynkowych, a także zmieni się sposób spłaty na raty równomierne. Mimo to eksperci zaznaczają, że pomimo tych zmian, miesięczne obciążenia finansowe nie powinny ulegać znacznemu wzrostowi.

Dzięki zastosowaniu modelu malejących rat kwota kapitału pozostała do spłaty wyraźnie zmniejszy się w ciągu dziesięciu lat korzystania z dopłat rządowych. W rezultacie, choć konieczne będzie regulowanie rynkowych odsetek, będą one naliczane od mniejszego salda zadłużenia.

Czy można stracić dopłaty w programie “Bezpieczny Kredyt 2%”?

Zdarzają się różne sytuacje, które mogą skutkować utratą uprawnień do korzystania z korzystnego kredytu o oprocentowaniu 2%. Warto nadmienić, że w przypadku popełnienia przestępstwa związanego z nielegalnym wykorzystaniem kredytu, na przykład próby wyłudzenia poprzez podawanie fałszywych informacji, niesie to surowe konsekwencje – wszelkie korzyści uzyskane wcześniej trzeba będzie zwrócić. W praktyce oznacza to poniesienie kosztów, jak gdyby kredyt ten został przyznany na standardowych warunkach rynkowych.

Nieco mniej dotkliwe skutki, jak wygaśnięcie dopłat od momentu zaistnienia zdarzenia, ale bez konieczności zwrotu dotacji, dotyczą rozmaitych życiowych okoliczności. Przykładowo, sprzedaż nabytego za pomocą korzystnego kredytu mieszkania przed upływem dziesięciu lat, wynajem takiego mieszkania, zmiana jego przeznaczenia czy zakup kolejnej nieruchomości.

Interesujące jest, że możliwość skorzystania z atrakcyjnego oprocentowania w wysokości 2% może ulec zakończeniu również w przypadku braku zamieszkania w nabytej nieruchomości w przeciągu 24 miesięcy. Dodatkowo – warto zwrócić uwagę – jeśli w ciągu pierwszych trzech lat nastąpi jakakolwiek nadpłata kredytu lub przekroczy ona 200 tysięcy złotych w kolejnych siedmiu latach.

Wszystkie wspomniane wyżej ograniczenia obowiązują przez okres dziesięciu lat z uwzględnieniem dopłat. Po upływie tego czasu możliwe jest swobodne zarządzanie nieruchomością i kredytem.

Czy masz więcej pytań dotyczących programu Bezpieczny Kredyt 2 procent? Zadaj je w komentarzach.

W międzyczasie zapraszamy Cię na nasze forum kredytowe, w którym powstaje coraz więcej tematów na hasło takie jak kredyt 2 procent forum, gdzie poruszane są tematy, chociażby tego, czy można mieć dwa mieszkania po ślubie w tym kredycie, a także, w jakim banku wybrać kredyt 2 procent.

 

2 komentarze do „Jakie warunki ma bezpieczny kredyt 2 procent?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *