Większość osób, które posiada kredyt hipoteczny na mieszkanie, czy też dom, na pewno słyszała o takim pojęciu jak wakacje kredytowe. Co kryje się pod tą nazwą? Kto i kiedy może skorzystać z wakacji kredytowych, a przede wszystkim na jakich warunkach? Czy warto skorzystać z wakacji kredytowych?
W dalszych akapitach tego wpisu dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o wakacjach kredytowych w 2023 roku, a także o możliwości skorzystania z wakacji kredytowych w przyszłym, 2024 roku.
Co to są wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe — to możliwość zawieszenia spłaty kredytu hipotecznego (mieszkaniowego) w rodzimej walucie, jaką jest polski złoty.
Szczegółowe informacje, dotyczące tak zwanych wakacji kredytowych znajdują się w ustawie, która weszła w życie 7 lipca 2022 roku. Jest to ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom.
Wakacje kredytowe wzięły się między innymi z tego powodu, iż od października roku 2021 podwyżki stóp procentowych były ogłaszane aż 11 razy. Jaki wpływ miały podwyżki stóp procentowych w Polsce? Idealnie pokazuje to referencyjna stopa NBP, która w okresie podwyżek stóp procentowych wzrosła z 0,1% do poziomu 6,75%. Więcej komentarzy w tym temacie nie potrzebujemy.
Na czym polegają wakacje kredytowe?
Wakacje kredytowe, to nic innego jak zawieszenie spłaty rat na określonych warunkach. W roku 2022 możliwość ta przypadała na III oraz IV kwartał roku. Można było wysłać na wakacje dwie raty kredytowe w każdym kwartale, w sierpniu i wrześnie, a także w dwóch z trzech miesięcy ostatniego kwartału roku. W obecnym roku, czyli 2023, programowi wynikającemu z ustawy podlega jedna rata w każdym z czterech kwartałów roku.
Kto może skorzystać z wakacji kredytowych?
Jak już widać na pierwszy rzut oka, tego rodzaju udogodnienie wprowadzone przez ustawę z 7 lipca mogło naprawdę odciążyć portfele Polaków, którzy posiadali kredyty hipoteczne. Pamiętać jednak należy o tym, że istnieją pewne wymagania dotyczące możliwości skorzystania z wakacji kredytowych.
Z wakacji kredytowych może skorzystać każdy, kto zawarł umowę o kredyt hipoteczny przed dniem 1 lipca 2022. Dodatkowy warunek jest taki, że kredyt hipoteczny podlega wakacjom kredytowym, jeśli okres kredytowania kończy się co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty. Oznacza to, że jeśli komuś w lipcu 2022 roku do spłaty zostały 3, miesięczne raty, to taka osoba nie może już skorzystać z wakacji kredytowych. Powyższe dwie zasady zawężają grono osób mogących skorzystać z wakacji kredytowych, wykluczają one osoby, które zaciągały kredyt hipoteczny, znając sytuację gospodarczą, a także osoby, które kredyt takowy, zgodnie z harmonogramem, spłacą w przeciągu nie więcej niż 6 miesięcy.
Jakie zasady dotyczą wakacje kredytowe?
Ustawa z 7 lipca jasno determinuje zasady, jakich umów kredytowych dotyczą wakacje kredytowe:
- umowa kredytowa zawarta w złotych polskich
- umowa kredytowa dotyczy kredytu hipotecznego (zawarta w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych).
- kredyty zawarte przed 1 lipca 2022, niekończące się w najbliższych 6 miesiącach od tej daty.
Jak złożyć wniosek o wakacje kredytowe?
Oczywiście jak w przypadku większości tego rodzaju programów pomocowych, tak samo w przypadku wakacji kredytowych trzeba uzupełnić odpowiednią dokumentację, która określana jest jako wniosek o wakacje kredytowe.
Wniosek, a więc odpowiednio wypełnioną dokumentację do wakacji kredytowych można złożyć na trzy różne sposoby, są to:
- pisemnie za pomocą poczty tradycyjnej lub osobiście
- mailowo, na adres skrzynki mailowej banku
- poprzez bankowość elektroniczną
Z zasady bank ma 21 dni na to, by potwierdzić otrzymanie takiego wniosku, a zobowiązanie kredytowe jest zawieszone już w momencie dostarczenia takiego wniosku do banku. Bank ponadto musi poinformować kredytobiorcę o kosztach związanych z umowami ubezpieczenia.
Jakie są plusy i minusy wakacji kredytowych?
Jeśli chodzi o program pomocowy, jakim są wakacje kredytowe, to również w jego przypadku możemy mówić o plusach i minusach, poniżej wymieniamy najważniejsze z nich.
Plusy programu:
- Program dotyczy każdego kredytobiorcy, niezależnie od tego, jakie dochody osiąga.
- Wakacje kredytowe nie zamykają drogi do skorzystania z innych programów pomocowych dla kredytobiorców.
- Skorzystanie z wakacji kredytowych nie generuje dodatkowych kosztów w postaci odsetek, czy innych kosztów związanych z kredytem hipotecznym.
Minusy programu:
- Okres kredytowania wydłuża się o czas, w którym kredytobiorca “wysyła raty na wakacje”.
- Wakacje kredytowe nie zwalniają kredytobiorcy z konieczności ponoszenia kosztów związanych z ubezpieczeniem, które zawarte zostało do umowy kredytowej.
- Z programu pomocowego wakacje kredytowe
Czy wakacje kredytowe będą obowiązywały w 2024 roku?
Na chwilę obecną wakacje kredytowe 2024 są już potwierdzone. Jednak co przyniosą dokładnie najbliższe tygodnie? Tego jednak nie wie chyba nikt. Warto również wspomnieć, że przyszłoroczne wakacje kredytowe będą posiadały dodatkowy warunek w postaci kryterium dochodowego. Dokładna ilość rat, jakie będzie można zawiesić w 2024 roku, nie jest jeszcze znana, podobnie jeśli chodzi o kryterium dochodowe, konkretne szczegóły nie są jeszcze znane.
Jeśli masz pytania dotyczące wakacji kredytowych 2023 lub wakacji kredytowych 2024, to zapraszamy do napisania ich na forum kredytowe, które jest zupełnie darmowe, znajdziesz je w zakładkach powyżej.
Sprawdź również nasze inne wpisy blogowe, na przykład: