Na co Polacy przeznaczali pieniądze z kredytów w roku 2023?

analiza kredyty

Choć mamy już połowę roku 2024, to ciekawymi danymi, które możemy wziąć pod lupę, są dane dotyczące tego, na co Polacy wykorzystywali kredyty w ubiegłym roku, 2023.

Ile więcej kredytów udzielono w Polsce w roku 2023 w porównaniu do 2022 roku?

Jeśli do porównania weźmiemy listopad roku 2022 oraz listopad roku 2023, to w tym ostatnim udzielono o 91,9 procent więcej kredytów ratalnych. W tym przedziale kredyty gotówkowe zyskały jedynie niecałe 9 procent wzrostu, natomiast kredyty mieszkaniowe, to ponad czterokrotny wzrost, a dokładnie o 421 procent. Oczywiście wiąże się to bezpośrednio z programem Bezpieczny Kredyt 2%, który nie jest już dostępny. Na chwilę obecną spora część Polaków czeka na nowy program mieszkaniowy, czyli Mieszkanie na Start, który zapowiadany jest na początek 2025 roku.

Gdzie szukać informacji o udzielanych kredytach?

Dość ciekawą stroną, na której możemy znaleźć wiele informacji o udzielanych kredytach w naszym kraju, jest oficjalna strona Biura Informacji Kredytowej (BIK).

Kredyty ratalne, które odnotowały największy wzrost w 2023, w porównaniu do poprzedniego roku, to kredyty nieprzekraczające jednego tysiąca złotych — wzrost o ponad 127 procent. Takie kredyty stanowią także ponad połowę (55,7 procent) wszystkich udzielonych kredytów. Kredyty ratalne na kwotę powyżej 10 tysięcy złotych, to tylko 2,4 procent udziału w udzielonych kredytach. Ich wzrost rok do roku to tylko ponad 5 procent więcej.

O ile wzrosła średnia wartość kredytu udzielanego w Polsce?

Jeśli chodzi o średnią wartość kredytu gotówkowego udzielonego w roku 2023, wynosiła ona lekko ponad 22 tysiące złotych. To prawie 10-procentowy wzrost w porównaniu do ubiegłego roku.

Koszty życia rosną stale, mówi nam o tym, chociażby inflacja, która w ostatnim czasie spadła, jednak nie oznacza to w żadnym stopniu tego, że ceny przestały rosnąć. Nie od dziś również wiadomo, że płace w naszym kraju nie rosną wprost proporcjonalnie do zarobków naszych rodaków.

Gdzie szukać najtańszych kredytów gotówkowych?

Dlatego też najtańsze kredyty gotówkowe, a jednocześnie te najniższe przeznaczane były przede wszystkim na opłaty bieżące, naprawy pojazdów, kupno nowego sprzętu AGD czy RTV, a także niewielkie bieżące remonty i naprawy w domach i mieszkaniach.

Jeśli jednak czytając ten wpis, masz inne spostrzeżenia lub w Twojej głowie zrodziły się jakieś pytanie, pamiętaj, że nasze forum kredytowe, jest właśnie po to, by tam przelać “na papier” swoje spostrzeżenia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *