Stanowczo i definitywnie działanie programu Bezpieczny Kredyt 2% zostało zamknięte z początkiem nowego roku, kiedy to banki przestały już przyjmować nowe wnioski w związku z działaniem tegoż programu. Pula pieniężna przeznaczona na ten program mieszkaniowy, przygotowany jeszcze przez uprzednich rządzących, została wykorzystana w tym samym roku w którym został ten program wprowadzony. Budżet przewidziany na rok 2024 został wykorzystany prawie całkowicie jeszcze w 2023 roku. Naturalną koleją rzeczy było to, że obecny rząd nie zwiększy budżetu programu Bezpieczny Kredyt 2%, a w zamian tego, jak najszybciej postara się uruchomić swój autorski program mieszkaniowy.
W tym artykule przyjrzymy się temu, jak wygląda zaproponowany program Mieszkanie na Start 2024, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, jakie warunki będzie posiadał program Mieszkanie na Start 2024. Sprawdzimy również na jakich zasadach można otrzymać takie dofinansowanie, kto może dostać dofinansowanie, a także postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który program jest lepszy i czy warto skorzystać z nowego programu Mieszkanie na Start 2024.
Mieszkanie #naStart 2024 – ogólne założenia i warunki programu mieszkaniowego.
Co aktualnie wiemy na temat nowego, planowanego jeszcze, programu mieszkaniowego, którego autorem jest Koalicja Obywatelska? Przede wszystkim nowy program ma oferować tanie kredyty mieszkaniowe, to główne założenie wszystkich tego rodzaju programów. Ma być to realizowane na zasadzie dopłat rządowych do wziętych przez obywateli kredytów mieszkaniowych.
Czy Mieszkanie #naStart 2024 zastąpi Bezpieczny Kredyt 2 procent?
Odpowiedź na to pytanie jest bardzo krótka i treściwa – tak. Mieszkanie na Start 2024 zastąpi dotychczasowy program mieszkaniowy o nazwie Bezpieczny Kredyt 2%. Potwierdzenie tego otrzymaliśmy już na początku bieżącego roku, gdzie Minister RiT jasno wskazał, że środki w budżecie na program Bezpieczny Kredyt 2% zostały już wykorzystane (co było wiadome już na koniec roku 2023).
Jednocześnie Minister Krzysztof Hetman podał do publicznej informacji, że na chwilę obecną, w budżecie naszego państwa jest zabezpieczone 500 milionów złotych na nowy program mieszkaniowy Mieszkanie na Start 2024.
Jakie są główne założenia programu Mieszkanie #naStart 2024?
Program, którego zarys poznaliśmy na początku 2024 roku jest bardzo zbliżony do poprzedniego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Jego głównym założeniem jest możliwość zaoferowania tańszych kredytów hipotecznych, które będzie można przeznaczyć na:
- kupno mieszkania lub domu (zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym).
- budowę domu na własnej działce.
Aktualnie jedną niewiadomą w tej kwestii są preferencyjne kredyty na remont/wykończenie zakupionego mieszkania.
Podobnie jak w poprzednim programie, tak również w Mieszkanie na Start 2024 dopłaty do kredytu będą obowiązywały przez dziesięć lat od podpisania zobowiązania kredytowego. Rządowe dopłaty z programu mieszkaniowego obniżają oprocentowanie kredytu w zależności od ilości osób w gospodarstwie domowym, wygląda to następująco:
- 1,5 procent – 1-2 osobowe rodzina
- 1 procent – 3 osobowa rodzina
- 0,5 procent – 4 osobowa rodzina
- 0 procent – 5 lub więcej osobowa rodzina
Jaki warunki trzeba spełnić by móc skorzystać z programu Mieszkanie #naStart 2024?
W nowym, zaproponowanym przez nowy rząd programie, mają obowiązywać dwa główne warunki, decydujące o możliwości skorzystania z programu dopłat do kredytu mieszkaniowego.
Pierwszym z warunków jest wiek. Jeśli kredyt chce wziąć singiel, to limit wiekowy, jaki obowiązuje w tym przypadku to 35 lat. Gospodarstwa domowe, rodziny lub związki nieformalne, składające się co najmniej z dwóch osób, nie są objęte limitem wieku.
Drugim warunkiem, który będzie postawionym przed chętnymi do skorzystania z programu mieszkaniowego Mieszkanie na Start 2024, to limit dochodu. Zarysowuje się to następująco:
- Gospodarstwo domowe 1-osobowe – maksymalnie 7 tysięcy złotych brutto dochodu.
- Gospodarstwo domowe 2-osobowe – maksymalnie 13 tysięcy złotych brutto dochodu.
- Gospodarstwo domowe 3-osobowe – maksymalnie 16 tysięcy złotych brutto dochodu.
- Gospodarstwo domowe 4-osobowe – maksymalnie 19,5 tysiąca złotych brutto dochodu.
- Gospodarstwo domowe 5-osobowe lub więcej – maksymalnie 23 tysiące złotych brutto dochodu.
Istotną informacją jest również to, że przekroczenie powyższych limitów dochodowych nie będzie wykluczało możliwości uczestniczenia w programie dopłat do mieszkania. Przekroczenie limitów dochodu skutkować będzie pomniejszeniem dopłaty, 50 groszy za każdą złotówkę dochodu ponad limit w przypadku singli (GD jednoosobowe), 25 groszy, za każdą złotówkę dochodu ponad limit w przypadku gospodarstw domowych 2 lub więcej osobowych.
Czy można skorzystać z programu Mieszkanie #naStart 2024 posiadając już swoją nieruchomość?
Nadchodzący program mieszkaniowy będzie promował osoby, które nigdy nie posiadały i nie posiadają własnej nieruchomości.
Wyjątkiem będą rodziny, które mają co najmniej trójkę dzieci, jeśli posiadają tylko jedno mieszkanie.
Kolejnym wyjątkiem będzie posiadanie nie więcej niż 50% własności mieszkania lub domu jednorodzinnego, prawo własności musi być uzyskane w drodze dziedziczenia (na przykład po zmarłych rodzicach).
Jakie dopłaty będą oferowane przez program Mieszkanie #naStart 2024?
Dopłaty oferowane do kredytu mieszkaniowego wziętego w związku z planowanym programem mieszkaniowym będą również rozgraniczane kwotowo, ze względu na ilość osób w gospodarstwie domowym. Kwota kapitału, która będzie podlegała dopłatom kształtuje się następująco:
- 200 tysięcy złotych – 1-osobowe gospodarstwo
- 400 tysięcy złotych – 2-osobowe gospodarstwo
- 450 tysięcy złotych – 3-osobowe gospodarstwo
- 500 tysięcy złotych – 4-osobowe gospodarstwo
- 600 tysięcy złotych – 5-osobowe gospodarstwo
Warto wspomnieć o tym, że powyżej 5 osobowego gospodarstwa osobowego, za każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym, możemy liczyć na dodatkowe 100 tysięcy złotych do kapitału.
Kiedy rusza program mieszkaniowy Mieszkanie #naStart 2024?
Program mieszkaniowy Mieszkanie na Start 2024 ma ruszyć w okolicach połowy bieżącego roku. Ma obowiązywać do końca 2025 roku i ma umożliwić udzielenie nawet do 50 tysięcy kredytów hipotecznych na preferencyjnych warunkach. Należy jednak pamiętać, że dopiero teraz trwają konsultacje i poważne prace nad dopracowaniem szczegółów tego programu mieszkaniowego, więc wiele może się jeszcze zmienić.
Na bieżąco będziemy aktualizowali nasz wpis w momencie pojawienia się nowych informacji w temacie tego programu mieszkaniowego.
Tymczasem zapraszamy na nasze forum kredytowe, gdzie może zadać pytania dotyczące finansów osobistych i nie tylko!
Aktualizacja:
Niedawno wprowadzono swoistą, nową nazwę programu dopłat do mieszkań, a mianowicie “Mieszkanie #naStart”
Aktualizacja [05/07/2024]:
Minister Krzysztof Paszyk w ostatnim wywiadzie dla Money.pl podał realny termin rozpoczęcia funkcjonowania nowego programu dopłat do mieszkań. Przewidywany, możliwy do spełnienia termin to początek roku 2025. Jak więc można zauważyć, wszystko znowu rozciąga się znacząco w czasie – jak zawsze na niekorzyść obywateli.