Podatek od psa – czy musisz go zapłacić w 2025 roku?

podatek od psa
Oceń post

W życiu są pewne tylko dwie rzeczy, jedną z nich są niewątpliwie podatki, które każdy z nas musi płacić. Ilość, rodzaj i kategorie podatków są tak rozbudowane, że jeżeli sami „nie siedzimy” w tym temacie, to może być ciężko połapać się w tym gąszczu zawiłości. Podatki również musimy płacić od posiadania psa. Nie jest to nowy podatek, aczkolwiek w roku 2025 znów wzrósł. Jakie są zasady dotyczące podatku od psa? Sprawdzamy to w dalszej treści tego artykułu.

Czym jest podatek od psa?

Podatek od czworonoga nie jest żadną nowością w naszym kraju, ponieważ został on ustalony na podstawie art. 18a Ustawy o Podatkach i Opłatach Lokalnych z dnia 12 stycznia 1991 roku. Warto wspomnieć, że nałożenie podatku od psa zależne jest od każdego samorządu w Polsce, to ich własna decyzja. Mówiąc inaczej — to czy zapłacimy taki podatek od naszego czworonożnego przyjaciela, zależne jest w głównej mierze od tego, gdzie dokładnie mieszkamy.

Podatek płacony jest raz w roku, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, w zależności od miejsca zamieszkania. Podatek opłaca właściciel psa we właściwej dla siebie gminie. Nawet jeśli podatek został wprowadzony przez dany samorząd, istnieją pewne wyłączenia, które zwalniają właściciela czworonoga od płacenia takiego podatku.

Jak wysoki jest podatek od psa i do kiedy trzeba go opłacić?

Pisaliśmy już w tym artykule o tym, że to samorządy decydują o wprowadzeniu podatku od czworonoga, jednak to Resort Finansów określa maksymalną kwotę, jaka może być pobierana w odniesieniu do tego podatku.

W roku 2023 maksymalny podatek to 150,93 PLN, w 2024 było to z kolei 173,55 PLN, natomiast w roku bieżącym maksymalna wysokość podatku za psa określona jest na kwotę 178,26 PLN.

Dokładna wysokość rocznego podatku od psa określana jest przez poszczególne samorządy. Oczywiście może dojść do takiej sytuacji, że Gmina uzna, że wcale nie będzie pobierała podatku od psa. Warto również wspomnieć o tym, że podatek jest liczony od każdego zwierzęcia z gatunku psów. Dla przykładu: jeśli posiadamy dwa psy, a gmina nakłada maksymalną kwotę podatku, to raz w roku zapłacimy podatek w wysokości 356,52 PLN. Powstaje pytanie, do kiedy powinniśmy zapłacić takie podatek od psa?

Tutaj podobnie jak w przypadku samego nałożenia obowiązku opłaty podatku od psa, tak samo samorządy mają możliwość określenia terminu, w jakim podatek od czworonoga powinien zostać uiszczony. Najczęściej jest to data 30 kwietnia danego roku.  Jeżeli w naszym życiu pojawi się nowy czworonóg w ciągu roku, to mamy dokładnie dwa miesiące na to, by taki podatek opłacić.

zwolnienie z podatku od psa

Kto nie musi płacić podatku od psa?

Oprócz oczywistego wniosku, który przedstawialiśmy już kilkukrotnie w tym artykule — podatku od psa, nie zapłacą właściciele, których gminy nie wprowadziły takiego podatku. Są jednak jeszcze dodatkowe wyjątki.

Osoby zwolnione z konieczności wniesienia podatku od psa to:

  • Ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
  • Z niepełnosprawnością, a rzeczony pies jest psem asystującym.
  • Powyżej 65 roku życia, które w pojedynkę prowadzą gospodarstwo domowe.
  • Pracujące na stanowiskach w dyplomatycznych placówkach oraz urzędach konsularnych.
  • Płacące podatek rolny (posiadające użytki rolne w ilości większej niż jeden hektar).

Podatki przyzwyczaiły nas do tego, że nawet jeśli są wyłączenia, to zawsze możemy doszukiwać się tak zwanych wyłączeń od wyłączeń. Również w przypadku podatku od czworonoga jest podobnie. Powyższe warunki dotyczą jedynie pierwszego psa, za każdego kolejnego musi płacić podatek normalnie. W przypadku osób posiadających użytki rolne, zwolnienie dotyczy jedynie dwóch psów.

Ciekawostką jest również to, że każdy z samorządów może dodatkowo określić swoje własne wyłączenia z konieczności opłacania podatku od posiadania psa. Częstą praktyką pośród samorządów, jest zwolnienie od płacenia podatków od psa, właścicieli, którzy zadbali o to, by ich pies był zaczipowany. Inny często spotykany przypadek to fakt, że pies jest przygarnięty ze schroniska.

Dziękujemy, że z nami jesteś. Zapraszamy do odwiedzenia naszego kredytowego forum.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *