Podatkowy rok 2024 zakończył się już kilkanaście dni temu, dlatego warto przypomnieć, że nieubłaganie zbliżają się pewne daty, o których każdy podatnik powinien pamiętać. Istotne jest to, aby nie przekroczyć pewnych dat, ale także to, by wiedzieć o ulgach podatkowych, jakie nam przysługują. PIT 2025 stanie się niedługo najczęściej wpisywanych hasłem w wyszukiwaniach. Dlatego też już teraz postanowiliśmy się przyjrzeć temu tematowi z bliska. Poznaj najważniejsze terminy, ulgi podatkowe, dopłaty i nadpłaty.
Do kiedy można składać PIT za 2024 rok?
Choć to pytanie będzie najczęściej pojawiającym się pytaniem w dwóch ostatnich tygodniach kwietnia 2025 roku, to na samym początku przypomnimy, że rozliczenie PIT za rok podatkowy 2024 można składać dokładnie od 15 lutego 2025 roku. To właśnie od tej daty, zostaną udostępnione wstępnie wypełnione zeznania PIT na platformie „Twój e-PIT”. Z tym dniem, każdy podatnik będzie mógł sprawdzić swoje zeznania podatkowe, wprowadzić ewentualne zmiany, a także zaakceptować i wysłać zeznanie.
Datą graniczną, do której można składać zeznanie podatkowe, jest jak zawsze dzień 30 kwietnia. Pamiętajmy, że jest to data ostateczna, a więc po tym dniu, może zostać nałożona na nas kara finansowa.
Ważne! PIT-37 oraz PIT-38 to deklaracje, które są automatycznie akceptowane ostatniego dnia z możliwością złożenia deklaracji. PIT-28 oraz PIT 36 to deklaracje, które podatnik musi potwierdzić samodzielnie.
Jakie ulgi podatkowe można zastosować, rozliczając się w 2025 roku?
Jak co roku, każdy podatnik ma możliwość zastosowania należnych mu ulg podatkowych, które w finalnym rezultacie zmniejszą należny podatek za cały okres rozliczeniowy. Jakie najczęściej ulgi podatkowe są wykorzystywane przez naszych rodaków? Wymieniamy je poniżej.
- Ulga podatkowa na dzieci — to ulga, która przysługuje rodzicom, mającym pod opieką nieletnie dzieci, które nie ukończyły jeszcze 25 roku życia (o ile do 25 roku życia posiadają one status ucznia, bądź studenta). Oczywiście oprócz rodziców, ulga ta dotyczy również opiekunów prawnych, rodziny zastępcze. Kolejnym warunkiem jest rozliczanie się na zasadach ogólnych (12% i 32%). Jakie są limity dochodów: na jedno dziecko 112 tysięcy złotych w przypadku małżeństwa lub osób samotnie wychowujących dziecka, 56 tysięcy złotych, dla osób, które nie pozostają w związku małżeńskim. Jeśli mowa o dwójce lub więcej dzieci — limity dochodów nie obowiązują.
- Ulga prorodzinna — to ulga w głównej mierze uzależniona od liczby dzieci, które posiadamy. Ulga ta przysługuje obojgu rodzicom. Jedno dziecko: 92,67 złotych miesięcznie, rocznie maksymalnie 1112,04 złotych. Ograniczenie dochodu – 56 tysięcy złotych indywidualnie, 112 tysięcy złotych łącznie. Dochody, jakie są uwzględniane to DG, papiery wartościowe i inne zyski kapitałowe. W przypadku dwójki i więcej dzieci ograniczenia dochodowe nie obowiązują. Ulgi w tym przypadku wyglądają następująco 1 i 2 dziecko 92,67 złotych miesięcznie, 3 dziecko 166,67 złotych miesięcznie, 4 i każde kolejne 225 złotych miesięcznie.
- Ulga na internet — dobrze znana wielu podatnikom ulga podatkowa, która niestety może zostać odliczona tylko przez dwa kolejne lata podatkowe, o ile wcześniej nie korzystaliśmy z tej ulgi. W obecnym roku maksymalna kwota ulgi podatkowej na internet, jaką możemy odliczyć na osobę to 760 złotych w skali roku. W uldze tej można odliczyć koszt abonamentu, koszty internetu wykupionego z innymi usługami (opłata za internet musi być wyszczególniony oddzielnie), a także internet wykorzystany do pracy zdalnej.
- Ulga termomodernizacyjna — to ulga, którą może odliczyć od podatku każdy, kto poniósł koszty prac termomodernizacyjnych. Dotyczy to wydatków na modernizacje zmniejszającą zużycie energii, straty w sieciach ciepłowniczych, a także wykorzystanie źródeł odnawialnych. Maksymalna kwota ulgi to 53 tysiące złotych udokumentowane na fakturze VAT.
- Ulga rehabilitacyjna — bardzo dobrze znana większości obywatelom ulga, która polega na odliczeniu kosztów adaptacji mieszkań, sprzętu rehabilitacyjnego lub leków, przewodników, czy użytkowania pojazdów do przemieszczania się. Ulga ta dotyczy oczywiście osób niepełnosprawnych lub takich, które takie osoby mają na utrzymaniu.
- Ulga dla młodych — to rodzaj ulgi podatkowej dla osób, które nie ukończyły 26 roku życia. Maksymalna kwota, jaką można odliczyć to 85 528 złotych rocznie. Dotyczy to głównie przychodów z umów zlecenia, umów o prace, praktyk studenckich czy staży uczniowskich.
Jak nietrudno zauważyć, większość z Polaków może skorzystać z naprawdę wielu ulg podatkowych. Obecnie dostępne ulgi są korzystne dla większości obywateli.
Jak najlepiej rozliczyć PIT 2025?
Na chwilę obecną, każdy z podatników ma trzy możliwości rozliczenia swojego PIT 2025. Pierwszy i coraz bardziej popularny, to program udostępniony przez Ministerstwo Finansów, a mianowicie „Twój e-PIT”. Dostęp do tego programu możemy uzyskać za pomocą platformy e-Urząd Skarbowy. Logowanie się do tej platformy odbywa się za pomocą danych takich jak PESEL, data urodzenia oraz przychody, profil zaufany lub aplikacja mObywatel. Sam proces rozliczenia podatku jest banalnie prosty, wystarczy się zalogować, sprawdzić i wprowadzić zmiany, zaakceptować rozliczenie.
Kolejną opcją jest rozliczenie PIT 2025 za pomocą komercyjnych programów. Obecnie na rynku istnieje wiele darmowych programów, które pomagają uzupełnić niezbędne dane w deklaracji i wysłać rozliczenie podatkowe online.
Ostatnią opcją złożenia deklaracji podatkowej jest tradycyjna papierowa forma.
Niedopłata oraz zwrot podatku, jakie terminy?
Rzadko zdarza się, by ktoś miał zerowe saldo po rozliczeniu podatku. Dlatego też warto w naszym artykule wspomnieć o terminach w przypadku nadpłaty i niedopłaty na mikro rachunku podatkowym. Zwrot nadpłaty następuje maksymalnie do 45 dni od złożenia deklaracji online. W razie niedopłaty, różnicę trzeba zwrócić jak najszybciej, w terminie nieprzekraczającym daty 30 kwietnia 2025 roku. Pamiętajmy, że niedotrzymanie tego terminu może skończyć się naliczeniem odsetek.
Organizacje Pożytku Publicznego — przekaż 1,5% swojego podatku
Jak co roku, każdy podatnik może przekazać równowartość 1,5% swojego podatku na jedną z wielu wybranych przez siebie OPP. Organizacje Pożytku Publicznego mogą dostać wsparcie finansowe bez ponoszenia dodatkowych kosztów przez podatnika.
W zeznaniu podatkowym jest specjalne pole, w którym wystarczy wskazać numer KRS organizacji podatku publicznego. OPP możesz zweryfikować na stronie Narodowego Instytut Wolności. Zanim przekażesz swoje 1,5%, zweryfikuj daną organizację.
Oczywiście, jeśli masz pytania lub wątpliwości, zawsze możesz skorzystać z naszego forum kredytowego, na którym mamy specjalnie poświęcony dział, na pytania z kategorii podatków. Zapraszamy!