Kup teraz, zapłać później – płatności odroczone na fali popularności.

płatności odroczone
4/5 - (1 vote)

Życie na kredycie, prawie jak w Madrycie — tak żartobliwie mówiło się kiedyś w stosunku do osób, które swoje zakupy, finansowanie różnych życiowych potrzeb, opierały jedynie na kredytach gotówkowych czy pożyczkach. W dzisiejszych czasach, żeby kupić coś, na co aktualnie nasz budżet nie pozwala, nie trzeba się nawet mocno wysilać, nie trzeba iść do banku osobiście, żeby złożyć wniosek kredytowy. Kupienie czegoś na raty, z płatnością odroczoną, czy na innych preferencyjnych warunkach finansowania wcale nie jest trudne.

Wystarczy mieć swój dowód osobisty, smartfon i trochę chęci. W tym wpisie sprawdzimy, czym są płatności odroczone, jak można z nich skorzystać, a także, dlaczego płatności odroczone zyskują coraz bardziej na popularności.

Co to jest płatność odroczona?

Płatności odroczone to sposób uregulowania należności finansowych, który opiera się na przesunięciu terminu spłaty zobowiązania. Zazwyczaj obejmuje on okres maksymalnie 30 dni. Warunki takiej transakcji mogą się różnić w zależności od polityki sklepu oraz regulaminu ustalonego przez operatora płatności.

Mówiąc inaczej, płatność odroczona to odłożenie w czasie konieczności uiszczenia opłaty za dany przedmiot, który nabyliśmy drogą kupna-sprzedaży.

Dlaczego ludzie kupują towary z odroczoną płatnością?

Wielu osobom może wydawać się, że kupowanie z odroczoną płatnością może mieć bezpośredni związek z zabawnym powiedzeniem, którego użyliśmy na samym początku naszego wpisu blogowego. Jednak nie jest to kwestia finansowa, to kwestia czysto bardziej sprawdzająca. Postarajmy się jasno określić sytuację, jeśli możemy coś zamówić, w szczególności przez internet, bez płacenia za to od razu, z odroczeniem nawet na 30 dni — to dlaczego mamy wydawać od razu pieniądze? Lepiej przetestować taki przedmiot. Dopiero jak będziemy pewni tego, że dany przedmiot spełnia nasze wymagania, to za niego zapłacimy. Proste? Proste.

płatność odroczona

Jak wygląda statystyka kup teraz, zapłać później w naszym kraju, czyli płatność odroczona w liczbach.

Tego rodzaju oferta, BNPL, czyli z angielskiego Buy now, Pay later, to opcja, która nie jest długo na naszym rodzimym rynku usług finansowych. Tak naprawdę oferty odroczonej płatności to nic innego jak kredyty finansowe, udzielane przez instytucje finansowe.

Jeśli chodzi o ilość transakcji w kategorii KTZP to w porównaniu rok do roku 2022 do 2023 roku, w listopadzie ’23 odnotowano wzrost o ponad 40 % tego rodzaju transakcji.

Największy operator tego rodzaju płatności PayPo, wyciągając dane ze swoich statystyk, badań i ankiet stwierdziło, że około 66 procent osób, które raz skorzystały z takiej metody, na pewno w przyszłości będzie chciało jeszcze raz skorzystać z takiej możliwości. Co lepsze, wśród badanych, prawie 70 procent osób deklaruje, że rezygnuje z zakupów w danym sklepie internetowym, jeśli ten nie oferuje KTZP.

Prawie ćwierć badanych, uważa, że taka metoda płatności jest świetnym rozwiązaniem jeśli chcemy sprawdzić dany towar, przed faktycznym zapłaceniem za niego. W końcu przy zakupach przez internet możemy odstąpić od umowy kupna w ciągu 14 dni od daty zakupu.

1/5 ankietowanych korzysta z tego rodzaju rozwiązania, gdy wydatki pojawią się niespodziewanie, a do wypłaty zostało jeszcze sporo czasu. Jest to metoda pozwalająca również na uniknięcie zbędnego wykorzystywania czy ruszania oszczędności z naszych skarbonek.

Kup teraz, zapłać później to dobre rozwiązanie, ale…

Możliwość kupienia przedmiotu bez natychmiastowego zapłacenia za niego jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem. Jednak należy pamiętać o pojęciu pętli kredytowej. Dlaczego? Dlatego, że płatność odroczona to nic innego jak udzielony kredyt. To kwestia indywidualna każdego z nas, jednak za każdym razem istnieje ryzyko w mniejszym lub większym stopniu, że poprzez ciągłe korzystanie z płatności odroczonej, możemy popaść w poważne kłopoty finansowe. Nazywają się one pętla kredytowa.

O tym, jak wyjść z zadłużenia pisaliśmy w poniżej podlinkowanym wpisie.

Jak skutecznie spłacać długi i odzyskać kontrolę nad finansami?

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami w tym temacie, nasze kredytowe forum czeka na Ciebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *