Jak dostać darmowy raport BIK? Czy to możliwe?

darmowy raport BIK

Jak dostać darmowy raport BIK?

Na pytanie zawarte w tytule naszego wpisu blogowego możemy odpowiedzieć już w pierwszym zdaniu tego wpisu. Dlatego zrobimy to w drugim zdaniu, mówiąc wprost — nie da się. Niestety od jakiegoś czasu uzyskanie darmowego raportu z BIK na swój temat, nie jest po prostu możliwe. Raport BIK jest produktem komercyjnym, Biuro Informacji Kredytowej jest podmiotem komercyjnym, który zarabia na udostępnianiu między innymi płatnych wersji raportów. Owszem, istnieje opcja uzyskania darmowych informacji, jednak jest to zupełnie inna nazwa, a mianowicie “Kopia Zgromadzonych Danych”. Wszystko opiszemy dokładnie w dalszych akapitach naszego artykułu.

Zacznijmy jednak od samego początku.

raport w BIK

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to instytucja działająca na terenie Polski, której głównym celem jest gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji dotyczących historii kredytowej osób fizycznych i podmiotów gospodarczych. BIK jest jednym z podmiotów zbierających tzw. dane biometryczne w Polsce, co oznacza, że gromadzi informacje na temat zaciągniętych kredytów, pożyczek, kart kredytowych, rachunków bankowych oraz innych zobowiązań finansowych.

Kluczową funkcją BIK jest dostarczanie informacji na temat historii kredytowej klientów bankom, instytucjom finansowym i innym podmiotom z branży finansowej. Dzięki temu banki i inne instytucje mogą oceniać ryzyko związane z udzieleniem kredytu czy pożyczki danemu klientowi. Raporty BIK zawierają informacje o historii kredytowej, terminowości spłat, poziomie zadłużenia oraz inne istotne informacje finansowe.

scoring w BIK

Co to są pozytywne i negatywne wpisy w BIK?

W historii kredytowej można mówić o pozytywnych, jak i negatywnych wpisach. Na tym polega nasza historia kredytowa, a więc na tym, czy jesteśmy solidnym kredytobiorcą, czy też nie.

Pozytywny wpis w BIK to nic innego jak informacja o tym, czy spłacaliśmy nasz kredyt w terminie, bez żadnych opóźnień, czy też nie. Wpisy pozytywne wpływają na nasz pozytywny scoring. Oczywiście w dzisiejszych czasach możemy wnioskować o to, by usunięto takie wpisy, w związku z przetwarzaniem naszych danych. W tym przypadku jest to totalnie bezcelowe, każdy z nas chyba lubi “komplementy”?

Inaczej jest już z negatywnymi wpisami w BIK. Każde opóźnienie, każde potknięcie się naszej nogi o jakąkolwiek przeszkodę, również będzie odnotowane w takim raporcie, wpisie, ocenie.

30 dni to termin, który jest brany pod uwagę w raportach BIK. Jednak dopiero po 30 dniach od upomnienia instytucji finansowej i kolejnych 30 dniach, które upłynął od takiego upomnienia, negatywny wpis w BIK ląduje w naszej historii. Jak go usunąć? Może napiszemy kolejny poradnik, wpis blogowy na ten temat, póki co, w skrócie, taki wpis nie może zostać usunięty co najmniej przed pięć lat — po spłacie ostatniej raty danego zobowiązania kredytowego.

Oczywiście nie od dziś wiadomo, że negatywne wpisy w rejestrze BIK znacząco wpływają na naszą zdolność kredytową, a właściwie na to, czy kolejna instytucja bankowa, instytucja finansowa będzie chciała nam zaufać.

Jakie dane zbierane są przez BIK?

Dane gromadzone przez BIK to szereg składowych, dzięki którym może powstawać dokładny profil potencjalnego kredytobiorcy, a także oceny jego zdolności oraz historii.

W danych gromadzonych przez BIK znajdują się informacje o:

 • złożeniu wniosku o kredyt (decyzje pozytywne jak i negatywne)
 • otwarcie każdego nowego kredytu
 • spłatach poszczególnych rat danego kredytu
 • spłacie całkowitej kredytu, a więc zamknięciu kredytu
 • korzystaniu z kart kredytowych oraz odnawialnych kredytach na innych rachunkach
 • zakupy sprzętu i innych towarów na raty

dane w BIK

Jakie dane osobowe zbierane są przez BIK?

Przez Biuro Informacji Kredytowej są zbierane takie dane jak między innymi nasze imię i nazwisko, nazwisko rodowe w przypadku kobiet, imiona rodziców, nazwisko panieńskie matki, adres zamieszkania, adres zameldowania, numer PESEL, dane dotyczące dowodu osobistego, obywatelstwo, miejsce i data urodzenia, numer telefonu, adres e-mail, płeć, stan cywilny, wykształcenie, zawód, dochody, liczba osób w gospodarstwie.

Danych tych jest naprawdę mnóstwo. Wszystko to po to, aby stworzyć jak najdokładniejszy profil potencjalnego kredytobiorcy.

Przejdźmy jednak do sedna i zobaczmy, w jaki sposób możemy sprawdzić nasz raport w BIK.

Czy da się sprawdzić raport w BIK za darmo?

Już na wstępie napisaliśmy, że na chwilę obecną, nie istnieje coś takiego jak darmowy raport BIK. Niestety, ale jak każda komercyjna firma, tak samo BIK musi po prostu na siebie zarabiać. Jest jednak pewna luka, a właściwie możliwość, która może nam umożliwić dostęp do danych zebranych przez BIK, zupełnie za darmo, raz na 6 miesięcy. Na różnych forach internetowych ten temat jest poruszany wiele razy, w szczególności na takich forach jak kredytowe forum, czy inne ogólnotematyczne platformy.

Darmowa wersja raportu BIK musi być nam udostępniona, w związku ze złożonym przez nas wnioskiem. Reguluje to Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27/04/2016. Dotyczy ona ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych. Mówiąc w skrócie – RODO.

W darmowym raporcie BIK możemy spodziewać się takich danych jak:

 • dane zgromadzone o naszej osobie w BIK
 • dane administratora danych osobowych
 • okres przetwarzania zebranych danych
 • cel przetwarzania zebranych danych
 • źródła, z których pochodzą zebrane dane
 • odbiorcy zgromadzonych danych
 • dane o profilowaniu osoby

Oczywiście są to bardzo ogólne dane, jednak możemy wnioskować również o doszczegółowienie do kopii danych zebranych przez BIK.

raport w bik historia

Jak złożyć wniosek o darmowy raport BIK?

Opcji na pozyskanie naszych danych zgromadzonych przez BIK jest sporo, a dokładnie rzecz ujmując — dokładnie trzy. Wniosek o udostępnienie danych, a także doszczegółowienie tychże danych, możemy złożyć na trzy sposoby:

 • osobiście
 • za pośrednictwem poczty
 • online

Najwygodniejszą opcją złożenia wniosku jest oczywiście opcja online, żyjemy w końcu XXI wieku. Do tego celu musimy posiadać konto w portalu Biura Informacji Kredytowej. Założenie takiego konta jest proste, opisane w niejednym już poradniku czy wpisie blogowym.

Dlatego też nie chcemy Cię zanudzać kolejnymi instrukcjami.

scoring w BIK

Czy warto kupić płatny raport BIK?

Warto. W obecnych czasach są to nieduże pieniądze, raptem 49 złotych, a w takim raporcie dostaniemy szereg bardzo ciekawych i szczegółowych informacji na swój temat pod względem profilu kredytobiorcy. Mówiąc szczerze, 49 złotych w porównaniu do zabawy w wyciąganie zgromadzonych danych jest o wiele prostsze, szybsze i łatwiejsze.

Jeśli masz jednak nadal jakieś pytania, wątpliwości lub zastanawiasz się, czy warto wykupić raport w BIK to z całą pewnością, możesz się tym podzielić na forum kredytowe, które jest dostępne dla każdego. Zachęcamy Cię również do zostawienia komentarza pod tym artykułem.

Ponadto zachęcamy do zapoznania się z artykułem, w którym opisujemy krok po kroku co znajduje się w raporcie BIK, link poniżej;

Co znajduje się w raporcie BIK?

2 komentarze do „Jak dostać darmowy raport BIK? Czy to możliwe?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *