Bocian Pożyczki – kara od UOKiK

kara UOKiK dla Bocian Pożyczki

Jak się kończy obchodzenie limitów pozaodsetkowych kosztów konsumenckiego kredytu?

Dowiedziała się o tym ostatnio firma Everest Finanse SA, znana bardziej jako Bocian Pożyczki. Prezes UOKiK w zgodzie ze swoimi możliwościami nałożył na tę firmę 15 milionów złotych kary. Za co? Za nieodpowiednie i niezgodne warunki finansowania pożyczek. Bocian Pożyczki kara to ostatnio popularne hasło w sieci.

kara UOKiK dla Bocian Pożyczki

Za co Bocian Pożyczki otrzymał karę od UOKiK?

Naruszenie zbiorowych interesów konsumenta — to główny powód, dla którego została nałożona ta kara. Chodziło o to, że wraz z kredytem konsumenckim, firma Everest Finanse SA oferowała również umowy leasingu konsumenckiego za pośrednictwem związanej z nią firmy Everest Finanse sp. z o. o. sp. k.  Umowy leasingu dotyczyły sprzętu gospodarstwa domowego, drobnego RTV, a także smartfonów. Zobowiązanie dotyczyło oczywiście do spłacania tygodniowych rat sprzętu przekazanego do użytku.

Finansowanie te było udzielane w formie częściowej jako pożyczka, a częściowo w formie leasingu. W trakcie pandemii limity pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego zostały obniżone, a koszty, powiązane z leasingiem nie były limitowane. Łączony model miał służyć do obejścia wszelkich limitów ustawowych, co przekładało się z kolei na to, że konsument docelowy płacił niebotycznie wysokie raty.

Wątpliwości, jakie wykazał Prezes UOKiK to oczywiście niewłaściwe informowanie potencjalnych klientów Bocian Pożyczki o realnych warunkach udzielanego finansowania.

kara dla Bocian Pożyczki

Czy kara UOKiK dla Bocian Pożyczki jest wiążąca?

Choć skarg na Bocian Pożyczki było naprawdę wiele w tej sprawie, gdzie możemy przeczytać cytowane wypowiedzi na stronie samego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (tutaj link Bocian Pożyczki z karą ponad 15 mln złotych – decyzja Prezesa UOKiK) to należy wspomnieć o tym, że wyrok jest nieprawomocny, a spółka może się od niego odwołać w odpowiednim sądzie.

Bocian Pożyczki opinie

Czy warto korzystać z Bocian Pożyczki?

Odpowiedź na to pytanie zostawimy już naszym czytelnikom, ponieważ każdy powinien mieć swój rozum, swoje zdanie, a przede wszystkim nie powinien wierzyć w każde słowo, które pada z ust przedstawiciela jakiejkolwiek instytucji finansowej.

Pamiętajmy o swoich prawach, swoich możliwościach, a przede wszystkim o tym, by czytać każdą umowę od deski do deski.

Zapraszamy również do wyrażenia swojego zdania na ten temat na naszej specjalnej stronie kredytowe forum, na którym każdy z Was może założyć swój wątek w odpowiednim dziale.

Jeśli masz opinie o Bocian Pożyczki, również możesz ja wyrazić na naszym kredytowym forum, serdecznie zapraszamy.

 

Jeden komentarz do „Bocian Pożyczki – kara od UOKiK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *